1 vit që nga protestat opozitare/ Mbretëria e Bashkuar bën thirrje për Zgjedhje të reja Presidenciale në Bjellorusi

Autoritetet Bjelloruse duhet të fillojnë një dialog kuptimplotë me opozitën dhe të mbajnë zgjedhje të reja presidenciale, pasi popullsia ka të drejtë të "vendosë në mënyrë demokratike për të ardhmen e tyre", tha të martën Zyra e Jashtme e Komonuelthit dhe Zhvillimit e MB.

Deklarata erdhi përpara njëvjetorit të protestave të opozitës që përfshinë Bjellorusinë pasi Presidenti Alexander Lukashenko siguroi mandatin e tij të gjashtë në detyrë në zgjedhjet e mbajtura më 9 gusht 2020.

"Zgjedhjet nuk ishin transparente, të lira apo të drejta dhe nuk pasqyronin vullnetin e popullit Bjellorus. Regjimi goditi menjëherë ata që protestuan kundër rezultateve dhe mbështetën opozitën," tha ministria e jashtme në Twitter.

Në vitin që pasoi votimin, Minsk shkoi pas "mijëra" bjellorusëve që kritikuan Lukashenko, sipas agjencisë britanike.

"Mesazhi ynë është i qartë: Regjimi Lukashenko duhet të angazhohet për dialog kuptimplotë dhe zgjedhje të reja. Ata duhet t'i lejojnë popullit Bjellorusisht lirinë të zgjedhë qeverinë e tij dhe të vendosë në mënyrë demokratike të ardhmen e tij", thuhet në një postim tjetër në Twitter.

Pas zgjedhjeve të vitit të kaluar, opozita Bjelloruse sfidoi rezultatet, duke pretenduar se Svetlana Tikhanovskaya ishte fituesja e vërtetë dhe siguroi mbështetjen e Evropës. Brukseli, nga ana tjetër, ka sanksionuar që atëherë zyrtarët bjellorusë që konsiderohen përgjegjës për mashtrime elektorale dhe goditje të protestave paszgjedhore.

/argumentum.al