Rusia po punon për raketën hipersonike me rreze të gjatë Kh-95,

Rusia po zhvillon raketën më të fundit ajrore hipersonike me rreze të gjatë Kh-95, tha të martën gjeneral koloneli Vladimir Zarudnitsky, shefi i Akademisë Ushtarake të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse.

Ushtria beson se dominimi në hapësirën ajrore dhe hapësirën e jashtme është i nevojshëm për të kryer me sukses aktivitetet luftarake. Kjo epërsi, në veçanti, sigurohet nga përdorimi efektiv i avionëve goditës dhe luftarakë, shkroi ai në një artikull mbi faktorët e arritjes së fitores në luftërat e së ardhmes të botuar nga revista Mendimi Ushtarak i ministrisë së mbrojtjes.

"Është për këtë qëllim që modele të tilla të reja dhe të modernizuar të armëve, pajisjeve ushtarake dhe të veçanta, të tilla si Tu-160 milion strategjike raketore zgarë-bombardues; Kinzhal [" "kamë] Sistemi Hypersonic raketave ajrore, precision të lartë me rreze të gjatë Armët ajrore, në veçanti raketa hipersonike Kh-95, janë duke u zhvilluar dhe futur në shërbim për Forcat Hapësinore Ajrore Ruse, "tha Zarudnitsky në artikull.

Rusia po zhvillon gjithashtu lloje të ndryshme dronësh, radarë zbulimi përtej horizontit, sisteme dhe komplekse raketash kundërajrore dhe pajisje të tjera më të reja ushtarake janë duke u krijuar për Forcat Hapësinore, shtoi ushtria.

Një burim në industrinë e mbrojtjes tha se raketa hipersonike e përparuar do të përdorej si pjesë e bombarduesit të modernizuar me rreze të gjatë veprimi me rreze të gjatë, bombarduesit strategjik të modernizuar Tu-160M dhe të ashtuquajturit Kompleksi i Aviacionit Prospektiv për Largësi të Largët Bombardues strategjik i aviacionit.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha në shkurt se armët hipersonike do të ishin komponenti kryesor i forcave konvencionale të parandalimit të vendit.

/argumentum.al