Pse Afganistani po bie në duart e talebanëve kaq shpejt?

Daniel L Davis

Publikut amerikan nuk i është dhënë e vërteta e plotë për Afganistanin gjatë 15 viteve të fundit. Tani, falimentimi i politikave amerikane është i qartë për t'u pare.

Talebanët kanë pushtuar territorin në Afganistan me një ritëm alarmues, pasi kanë kapur të gjitha ose pjesë të 10 kryeqyteteve provinciale nga Forcat e Sigurisë Kombëtare të Mbrojtjes Afgane (ANDSF) javën e kaluar. Larg nga përfaqësimi i një arsyeje për Joe Biden për të ndaluar tërheqjen, megjithatë, ky përkeqësim i shpejtë në sigurinë afgane ka ekspozuar falimentimin e politikave amerikane për të paktën 15 vitet e fundit - dhe mosgatishmërinë e fortë për të thënë të vërtetën nga një brez i lartë amerikan drejtuesit.

Që nga fillimi i vitit 2002, lufta në Afganistan nuk pati kurrë shanse për të pasur sukses. Pasi objektivat fillestare të Presidentit Bush për prishjen e Al-Kaedës dhe ndëshkimin e talebanëve u përmbushën deri në mars 2002, misioni u ndryshua në një operacion ndërtimi kombi që përfshinte objektiva që ishin krejtësisht të paarritshëm ushtarakisht. Presidentët Obama dhe Trump vazhduan fokusin në ndërtimin e kombit, duke garantuar që lufta nuk do të "fitohej" dhe kështu nuk do të përfundonte kurrë.

Iluzioni i suksesit mund të ruhet për aq kohë sa ushtria amerikane dhe ajo e NATO -s mbeten të angazhuara. Tani që mbulesa ushtarake po tërhiqet, e vërteta e shëmtuar dhe e përgjakshme po shfaqet: 20 vjet liderë të lartë që pretendonin përparim, sukses dhe "në azimutin e duhur" ishin gjithmonë trillim.

ANDSF janë dëshmuar krejtësisht të paaftë për të mposhtur ofensivën talebane. Në letër, kjo as nuk duhet të jetë e mundur. Konsideroni që personeli si për talebanët ashtu edhe për ANDSF janë tërhequr kryesisht nga i njëjti grup talentesh afgane.

Ana që po shpartallohet tani ka një ushtri, në letër, prej 300,000 burrash, e cila është trajnuar nga aleanca më e fuqishme ushtarake në tokë, ka marrë qindra miliarda mbështetje, ka të paktën një forcë ajrore rudimentare, një flotë të blinduar dhe mbështetje të qeverisë së saj.

Në të kundërt, talebanët kanë afro 75,000 burra, pa mbështetje zyrtare nga asnjë shtet, pa ushtri të stërvitur, pa forcë ajrore, pa teknologji, dhe vetëm se çfarë automjetesh dhe armësh mund të kontrollojnë në tregun e hapur - megjithatë ata po dominojnë më të shumtët e tyre , kundërshtarë të pajisur më mirë dhe të financuar më mirë. Arsyet që ANDSF deri më tani ka dështuar, megjithatë, nuk janë të vështira për t'u identifikuar.

Për pjesën më të madhe të paktën 15 viteve të fundit, udhëheqës të lartë civilë dhe me uniformë amerikanë i kanë thënë publikisht popullit amerikan se lufta në Afganistan ishte e nevojshme për sigurinë amerikane, duke bërë përparim dhe duke mbështetur një forcë afgane të sigurisë që po performonte mirë. E gjithë kjo, që në fillim, ishte një gënjeshtër.

Në vitin 2010 shkrova një artikull të titulluar Lufta në prag të Dështimit në Gazetën e Forcave të Armatosura që thoshte qartë, se "në mungesë të një ndryshimi të madh në status quo-në që aktualisht dominon në Afganistan, përpjekja ushtarake e udhëhequr nga SHBA atje do të dështojë ... dhe pavarësisht përpjekjet tona më të mira për ta rrotulluar atë ndryshe, ne do të humbim luftën në Afganistan. "

Dy vjet më vonë, ndërsa isha ende një oficer ushtrie në detyrë aktive dhe pas vendosjes sime të dytë luftarake në Afganistan, shkrova një raport të detajuar i cili zbuloi se gjërat ishin përkeqësuar shumë. Udhëheqësit e lartë të ushtrisë amerikane, zbulova, kishin mashtruar qëllimisht publikun amerikan.

"Megjithë dëshmitë dërrmuese fizike të dështimit tonë për të pasur sukses në frontin ushtarak," shkrova, "udhëheqësit e lartë të SHBA dhe [NATO] vazhdojnë në mënyrë të pashpjegueshme një rrjedhë të qëndrueshme të njoftimeve për shtyp dhe deklaratave publike që nënkuptojnë të kundërtën." Pa një ndryshim në strategji, përfundova, "gjasat që Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara të pësojnë një humbje eventuale në Afganistan është shumë e lartë."

Përgjigja e Pentagonit ndaj argumentit tim se ne po humbnim luftën? Gjeneral Lejtënant Curtis Scaparrotti, komandant i trupave amerikane në Afganistan në atë kohë, hodhi poshtë pikëpamjet e mia si "opinion i një personi" dhe tha se ishte i sigurt në vlerësimin optimist të ushtrisë. "Këta ushtarë [afganë] do të luftojnë," tha gjenerali me besim, "Nuk ka dyshim për këtë. Ata do të jenë mjaft të mirë ndërsa ne i ndërtojmë ata për të siguruar vendin e tyre dhe për t'iu kundërvënë kryengritjes. " Sidoqoftë, Scaparrotti ishte larg nga i vetmi që mashtroi popullin amerikan.

Një shembull veçanërisht i tmerrshëm erdhi në Nëntor 2009. Një kabllo e klasifikuar, e dërguar nga ambasadori i atëhershëm Karl Eikenberry tek Hillary Clinton, sekretare e shtetit, argumentoi kundër rritjes së Obamës, duke parashtruar argumente që janë provuar si parashikuese. Ka të ngjarë, shkroi Eikenberry, se "dërgimi i forcave shtesë do të vonojë ditën kur afganët do të marrin përsipër dhe do ta bëjë të vështirë, nëse jo të pamundur, kthimin e njerëzve tanë në shtëpi me një orar të arsyeshëm".

Prapa skenave, udhëheqësit e lartë të Amerikës e kanë ditur, pothuajse që në fillim, se lufta ishte e pakonfirmueshme, se qeveria afgane ishte fatalisht e korruptuar dhe se forcat afgane të sigurisë nuk do të ishin kurrë në krye të detyrës. Në vend që të pranojnë realitetin, në vend që të pastrohen nga populli amerikan, ata fshehën të vërtetën ose gënjyen hapur për të. Rezultati?

Mashtrimi thelloi dhe zgjeroi dështimin e SHBA. Gënjeshtra rriti numrin e viktimave amerikane që pësuan SHBA, rezultoi në shpenzimin e qindra miliarda që kurrë nuk kishin asnjë shans për të arritur një rezultat pozitiv, dhe, duke mbuluar korrupsionin e tepërt midis udhëheqësve afganë, dha miratimin e heshtur të tyre.

Sado e tmerrshme të jetë situata e sigurisë në Afganistan sot, ishte një katastrofë gati dy dekada në zhvillim. Shtetet e Bashkuara duhet ta kishin pranuar të vërtetën shumë kohë më parë dhe t'i kishin dhënë fund luftës edhe para përfundimit të administratës së Bushit. Mbi të gjitha, Amerika duhet të ndërpresë përgjithmonë kryerjen e luftërave të "ndërtimit të kombit", duke kufizuar vendosjet jashtë vendit vetëm për luftimet që lidhen drejtpërdrejt me sigurinë kombëtare të SHBA.

Marrë me shkurtime nga 19FortyFive

Përshtati në shqip; argumentum.al