"Absolutisht e papranueshme": Berlini i tërbuar për arrestimin e një shtetasi britanik të dyshuar për spiunazh për Rusinë

Më herët gjatë ditës, zyra e prokurorit gjerman njoftoi se autoritetet kishin ndaluar një shtetas britanik të akuzuar për spiunazh për një shërbim inteligjent rus. Mbretëria e Bashkuar konfirmoi se arrestimi ishte bërë, ndërsa Rusia ende nuk ka komentuar mbi akuzat.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka reaguar ndaj raportimeve për arrestimin e një shtetasi britanik në Gjermani nën dyshimin e spiunazhit për Rusinë, duke thënë se një spiunazh i tillë nga një qytetar i një kombi aleat ishte "absolutisht i papranueshëm".

"Ne i marrim informacionet mbi aktivitetet e inteligjencës në interes të shërbimeve speciale ruse jashtëzakonisht seriozisht, sepse spiunazhi kundër një aleati të ngushtë në territorin gjerman është absolutisht i papranueshëm," tha Maas, duke folur para gazetarëve të Mërkurën.

Ministri i jashtëm tregoi se ai ende nuk kishte kontaktuar kolegët e tij në MB për arrestimin e të dyshuarit për spiunazh, por tha se ishte i përgatitur për të mbështetur hetimin.

Më herët të mërkurën, prokurorët gjermanë njoftuan se një shtetas britanik 57-vjeçar i quajtur David S ishte arrestuar në Potsdam, Gjermani nga policia federale kriminale të martën nën dyshimin për spiunazh për një agjenci të fshehtë ruse të zbuluar. Shtëpia dhe vendi i punës i të dyshuarit - Ambasada Britanike në Berlin - u kontrolluan. Ai akuzohet se ka bashkëpunuar me shërbimin e inteligjencës së huaj që nga Nëntori 2020.

Scotland Yard më vonë konfirmoi këtë informacion, duke theksuar se rasti ishte në juridiksionin e policisë gjermane, por shtoi se ata ishin të gatshëm të siguronin çdo ndihmë të nevojshme.

Moska ende nuk ka komentuar mbi çështjen, me Ambasadën Ruse në Gjermani që tregon se nuk ka informacion për të raportuar. Në komentet e tij të Mërkurën, Maas tha se nuk kishte kontaktuar me homologët e tij rusë.
Gjithashtu të mërkurën, revista gjermane e lajmeve Focus Online raportoi se David S i siguroi inteligjencës ruse dokumente mbi operacionet antiterroriste në lidhje me vendet ende të panjohura në të paktën një rast në këmbim të një shume parash të panjohur.

Revista tregoi se ishte "krejt e pazakontë" që i dyshuari nuk mendohej se gëzonte imunitet diplomatik pavarësisht punës së tij për Ambasadën Britanike. Zakonisht, vuri në dukje, oficerët ndërlidhës diplomatikë shpallen "personae non grata" dhe dëbohen, nuk ndiqen penalisht, nëse dyshohet se ata janë të përfshirë në veprimtari të pahijshme ose të paligjshme.

/argumentum.al