Afganistani po futet në luftë civile

Talibanët kapin Lashkar Gah menjëherë pasi pretenduan Kandahar dhe Herat, qytetet e dytë dhe të tretë më të mëdhenj të Afganistanit.

Afganistani po shkon drejt luftës civile dhe Perëndimi duhet të kuptojë se talebanët nuk janë një entitet i vetëm, por një titull për një mori interesash konkurruese, thotë ministri i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar.

"Britania zbuloi se në vitet 1830, se ishte një vend i udhëhequr nga komandantët e luftës dhe i udhëhequr nga provinca dhe fise të ndryshme, dhe ju përfundoni, nëse nuk jeni shumë të kujdesshëm në një luftë civile, dhe unë mendoj se ne po shkojmë drejt një luftë civile ”, tha Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace për BBC.

"Talibanët nuk janë tërësisht një entitet i vetëm, ata ndahen nën titull në të gjitha llojet e interesave të ndryshme," tha Wallace.

Talibanët kanë kapur qytetin kyç të Lashkar Gah në Afganistanin jugor, një ditë pasi grupi pretendoi kontrollin mbi Kandahar dhe Herat, qytetet e dytë dhe të tretë më të mëdhenj të vendit.

Aljazeera tregon zhvillimet në 24 orët e fundit;

Gjermania duhet të pranojë shpejt stafin afgan

Ministri i Brendshëm Horst Seehofer thotë se Gjermania duhet të heqë dorë nga burokracia për t'i mundësuar stafit vendas që punonte për ushtrinë e saj në Afganistan të largohej shpejt nga vendi.

"Situata në Afganistan po bëhet gjithnjë e më kërcënuese," thotë ai në një deklaratë.

“Pavarësisht nëse fluturimet charter ose lëshimi i vizave pas mbërritjes në Gjermani, unë mbështes të gjitha masat që mundësojnë personelin tonë mbështetës lokal dhe familjet e tyre të largohen shpejt nga vendi.

"Nuk ka kohë për burokraci, ne duhet të veprojmë," thotë ai.

Forcat pakistaneze përleshen me protestuesit afganë në kalimin kufitar

Forcat pakistaneze janë përplasur me qindra afganë të bllokuar në anën e Pakistanit në një pikë kufitare komerciale me Afganistanin pas mbylljes së tij nga talebanët, thonë zyrtarët pakistanezë të sigurisë.

Trazirat shpërthyen të enjten pas një udhëtar 56-vjeçar afgan vdiq nga një atak në zemër si ai ka pritur në ngrohjes pluhur të hyjnë në Afganistan nëpërmjet Chaman-spin Boldak kalojnë, Arif Kakar, një zyrtar pakistanez në vendin e ngjarjes, tha për Reuters

SHBA mbetet e investuar në sigurinë afgane: Blinken i thotë Ghani

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin flasin me Presidentin e Afganistanit Ashraf Ghani "për të theksuar se Shtetet e Bashkuara mbeten të investuara në sigurinë dhe stabilitetin e Afganistanit përballë dhunës nga talebanët", tha Departamenti Amerikan i Shtetit në nje deklarate.

"Sekretari Blinken dhe Sekretari Austin informuan Presidentin Ghani se Shtetet e Bashkuara po zvogëlojnë gjurmën tonë civile në Kabul në dritën e situatës në zhvillim të sigurisë dhe do të përshpejtojnë ritmin e fluturimeve të Vizave Speciale të Imigrimit (SIV)," thuhet në deklaratë.

"Sekretarët të dy theksuan se Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të mbajtur një marrëdhënie të fortë diplomatike dhe të sigurisë me Qeverinë e Afganistanit."

SHBA dhe Britania e Madhe do të nisin fluturimet evakuuese

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë urdhëruar vendosjen e mijëra trupave në Afganistan për të evakuuar shtetasit e tyre.

Pentagoni tha se do të dërgojë rreth 3.000 trupa shtesë brenda 48 orëve për të ndihmuar në evakuimin e stafit të ambasadës. Departamenti i Shtetit tha se do të rrisë ritmin e fluturimeve të Vizave Speciale të Imigrimit për afganët që ndihmuan përpjekjet e SHBA në vend.

Britania tha se do të vendosë rreth 600 trupa për të ndihmuar shtetasit e saj dhe përkthyesit vendas të dalin jashtë.

Këshilli i Sigurimit i OKB -së diskuton dënimin e talebanëve

Këshilli i Sigurimit i OKB -së po diskuton një projekt -deklaratë që do të dënonte sulmet e talebanëve në qytete dhe qyteza që shkaktonin viktima të larta civile dhe do të kërcënonte me sanksione për abuzimet dhe veprimet që rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e Afganistanit, thanë diplomatët.

Deklarata zyrtare, e hartuar nga Estonia dhe Norvegjia dhe parë nga agjencia e lajmeve Reuters, duhet të bihet dakord me konsensus nga organi 15-anëtarësh.

Teksti gjithashtu "pohon fuqishëm se Emirati Islamik i Afganistanit nuk njihet në OKB dhe deklaron se nuk mbështet dhe nuk do të mbështesë krijimin e ndonjë qeverie në Afganistan të imponuar përmes forcës ushtarake ose restaurimit të Emiratit Islamik të Afganistanit"./argumentum.al