Bisedimet e Dohas mbi Afganistanin përfundojnë me thirrjen për një proces të përshpejtuar të paqes

Të dërguarit nga Kina, Shtetet e Bashkuara dhe vende dhe organizata të tjera të enjten bënë thirrje për një proces të përshpejtuar të paqes për Afganistanin si një "çështje urgjence të madhe" dhe për një ndalim të menjëhershëm të sulmeve në kryeqytetet dhe qytetet krahinore.

Një deklaratë e lëshuar pas bisedimeve në kryeqytetin e Katarit Doha, ku të dërguarit u takuan me negociatorët e qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talebanëve, gjithashtu shprehu shqetësim për numrin e vazhdueshëm të lartë të viktimave civile të shkaktuara nga luftimet në të gjithë vendin.

Agjencitë humanitare të OKB-së thanë të enjten se punonjësit e ndihmës në vend po përcaktojnë nevojat e 18.4 milionë njerëzve nga afro 40 milionë banorë ndërsa përshkallëzimi i luftimeve.

"Shumë njerëz po mbërrijnë në Kabul dhe qytete të tjera të mëdha, duke kërkuar siguri nga konflikti dhe kërcënimet e tjera," tha Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

Pjesëmarrësit në bisedimet e Dohas, të cilat përfshinin gjithashtu Pakistanin, Rusinë, OKB -në dhe Bashkimin Evropian, riafirmuan se nuk do të njihnin asnjë qeveri në Afganistan "të imponuar përmes përdorimit të forcës ushtarake", sipas deklaratës.

Ata i kërkuan Kabulit dhe talebanëve të ndërmarrin hapa për të arritur një zgjidhje politike dhe një armëpushim gjithëpërfshirës sa më shpejt të jetë e mundur, thuhet në deklaratë. Pjesëmarrësit u angazhuan për asistencë rindërtimi sapo të arrihet një zgjidhje politike "e zbatueshme", shtoi ajo.

Negociatorët talebanë zbresin nga holli i një hoteli gjatë bisedimeve në kryeqytetin e Katarit Doha, 12 gusht 2021. /CFP

Takimet në Doha erdhën ndërsa luftëtarët talebanë kanë marrë kontrollin e të paktën 12 kryeqyteteve provinciale në Afganistan. Grupi pretendoi të Premten se kishte kapur Kandahar, qytetin e dytë më të madh të vendit.

Me forcat e fundit të forcave ndërkombëtare të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, që do të largohen deri në fund të këtij muaji, talebanët kanë marrë kontrollin e rreth dy të tretave të vendit. Presidenti afgan Ashraf Ghani tha në fillim të këtij muaji se përkeqësimi i sigurisë së vendit ishte rezultat i vendimit të papritur të Uashingtonit për të tërhequr trupat.

Një zëdhënës i talebanëve i tha televizionit Al Jazeera të enjten se rënia e shpejtë e qyteteve të mëdha tregon se afganët e mirëpresin grupin, por ai shtoi: "Ne nuk do të mbyllim derën në rrugën politike".

Gjatë një vizite të fundit në Kinë, shefi politik i talebanëve Mullah Abdul Ghani Baradar tha se grupi është i sinqertë për të kërkuar paqe dhe është i gatshëm të punojë me partitë e tjera për të krijuar një aranzhim politik të gjerë dhe gjithëpërfshirës që është i pranueshëm për të gjithë njerëzit afganë.

Kina u ka kërkuar talebanëve të bëjnë një ndarje të pastër me të gjitha organizatat terroriste dhe theksoi se dialogu politik është mënyra themelore për të arritur pajtimin kombëtar dhe paqen e qëndrueshme në Afganistan./CGTN-argumentum.al