Një vit pas njoftimit të normalizimit Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe, Tregtia lulëzon pavarësisht nga “lemza”

Sipas vlerësimeve, biznesi midis dy shteteve ka tejkaluar gjysmë miliardë dollarë në vitin që ka kaluar që nga shpallja historike. Një bashkëthemelues i Këshillit të Biznesit Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael thotë se ka ende vend për rritje.

E Premtja do të shënojë një vit që kur Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bënë historinë duke njoftuar se do të normalizonin lidhjet pas dekadash pa marrëdhënie diplomatike, shkruan sputniknews

Dorian Barak, bashkëthemeluesi i Këshillit të Biznesit Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael, një organ i krijuar për të ndihmuar në nxitjen e mundësive të përbashkëta, thotë se shumë është arritur që nga shpallja historike më 13 gusht.

"Marrëveshjet [e Abrahamit] kanë qenë një sukses i jashtëzakonshëm, si në aspektin e tregtisë ashtu edhe në format e tjera të shkëmbimit. Tregtia dypalëshe e mallrave dhe shërbimeve mund të arrijë deri në 1 miliard dollarë në 2021, dhe ritmi i angazhimit njerëzor , turizmi, shkëmbimi kulturor dhe ndërveprimi qytetar ka tejkaluar shumë çdo gjë që mund të kishim parashikuar ".

Arritjet kryesore

Pretendimet e Barak mbështeten me numra. Në mars, u raportua se 130,000 izraelitë zgjodhën Emiratet e Bashkuara Arabe si destinacionin e tyre turistik, dhe megjithëse vendi tani konsiderohet "i kuq", për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja të koronavirusit, ekspertët besojnë se këto shifra turizmi vetëm pritet të rriten.

Në tregti, të dy vendet kanë regjistruar gjithashtu arritje të mëdha. Një vit në Marrëveshjet e Abrahamit, Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë bërë mbi 570 milionë dollarë në biznese, ku i pari eksportoi 197 milionë dollarë mallra dhe shërbime në Emiratet, dhe importoi 372 milionë dollarë.

Gjatë vitit të kaluar, të dy shtetet kanë nënshkruar një numër marrëveshjesh të rëndësishme në fusha të ndryshme, përfshirë bankën dhe bujqësinë. Të dy kanë bashkëpunuar edhe për COVID-19 dhe edukimin.

Për shumë biznese izraelite, Emiratet dhe veçanërisht Dubai konsiderohen një burim mundësish. Emiratet e Bashkuara Arabe kanë më shumë se 35 zona të tregtisë së lirë që ofrojnë përjashtime nga taksat. Ata kanë infrastruktura të avancuara, sisteme transporti dhe tregtie të dizajnuara për ta bërë biznesin sa më të lehtë. Dhe, më e rëndësishmja, ata e lidhin Izraelin me vende të largëta që ishte e vështirë të arriheshin para marrëveshjeve.

Por disa pengesa janë ende atje dhe Barak thotë se ka të bëjë me dallimet në kulturë.

"Izraelitët janë shumë transaksionalë dhe mund të jenë të paduruar në biznes. Kultura e biznesit në Emiratet e Bashkuara Arabe tenton të ndërtohet rreth partneriteteve afatgjata, besimit të gjatë dhe funksionon me një ritëm më të matur."

Duke folur politikisht, të dy shtetet kanë përjetuar edhe disa lemza. Lidhjet kanë parë një ngadalësim që nga janari, kur Izraeli caktoi shtetin e Gjirit si një vend "zonë të kuqe" pas një rritje të rasteve të koronavirusit që dyshohet se erdhën nga turistët izraelitë që vizituan Emiratet e Bashkuara Arabe.

Një pengesë tjetër ndodhi në maj pas fushatës ushtarake të Izraelit në Gaza dhe më pas në qershor pasi Kryeministri Benjamin Netanyahu u largua nga detyra, duke i lënë rrugën Naftali Bennett.

Edhe pse Emiratet e Bashkuara Arabe kanë theksuar në mënyrë të përsëritur se do të mbajë marrëdhënie të ngrohta me Izraelin pavarësisht se kush vjen në pushtet, një burim brenda qeverisë së Emiratit i besoi Sputnik më herët se një ndryshim i shefave ka vënë marrëveshje të mëdha me Izraelin në prapavijë.

Në korrik, raportet sugjeruan që lidhjet e biznesit midis dy shteteve ishin prekur pas vizitës së Ministrit të Jashtëm Yair Lapid në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku ai hapi një ambasadë dhe një konsullatë.

Atëherë, u raportua se Ministri zemëroi  shumë biznesmenëve vendas pasi anuloi takimin e tij me ta, duke zgjedhur në vend të tyre politikanë.

Lidhjet nuk do të dëmtojnë

Megjithatë, Barak është i sigurt se këto dhe incidente të ngjashme nuk do të dëmtojnë lidhjet midis kombeve.

"Ekziston një bazë strategjike për marrëdhëniet midis vendeve, me elementë ekonomikë, politikë dhe sigurie që na afrojnë së bashku. Të dyja palët duken si diferenca afatshkurtra dhe të izoluara. Nuk mund të shoh asgjë të menjëhershme që do të prishte marrëdhëniet në rritje në afatshkurtër. Por kjo është Lindja e Mesme. E papritura ndodh këtu ".

Sidoqoftë, nëse "e papritura" nuk ndodh, Barak beson se rritja e regjistruar vitin e kaluar, vetëm do të rritet dhe thellohet me kalimin e kohës.

"Ne jemi në ritëm për të arritur 3 miliardë dollarë në tregti vjetore deri në vitin 2025, me disa që vlerësojnë edhe më shumë."

/argumentum.al