Putin paralajmëron se terroristët dhe luftëtarët talebanë të maskuar si refugjatë mund të dalin nga Afganistani në mes të kaosit të tërheqjes amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se rënia brenda natës e qeverisë së mbështetur nga Amerika në Afganistan mund të përbëjë një kërcënim serioz për vendet që rrethojnë kombin e trazuar të Azisë Qendrore, përfshirë edhe atë të tij.

Duke folur të dielën si pjesë e një takimi me anëtarët e partisë qeverisëse Rusia e Bashkuar në prag të zgjedhjeve parlamentare muajin e ardhshëm, presidenti tha se numri i civilëve që largohen nga Kabuli paraqet sfida për bashkësinë ndërkombëtare. “Kush janë këta refugjatë? Si mund ta themi? Mund të ketë mijëra, apo edhe miliona ”, tha Putin. "Kufiri është një mijë kilometra - ata do të hipin në gjithçka, një makinë, madje edhe një gomar, dhe do të ikin përtej stepës."

Sipas presidentit rus, kjo paraqet një kërcënim të mundshëm të sigurisë dhe "është një shqetësim i drejtpërdrejtë për qytetarët tanë". Ai shtoi se "ne nuk duam që luftëtarët e maskuar si refugjatë të dalin në vendin tonë." Duke cituar një valë sulmesh terroriste të nxitura nga separatizmi në rajonet me shumicë myslimane në jug të vendit, si Çeçenia, dy dekada më parë, presidenti këmbënguli se "ne nuk duam të përsërisim atë që ndodhi në vitet '90 dhe mesi i viteve 2000 ... ne kishim këto tmerre që tani po përsëriten në territorin e Afganistanit. "

Putin vazhdoi duke thënë se një nga arsyet pse Rusia ka kryer sulme ndaj Shtetit Islamik në Siri dhe i ka ofruar ushtri qeverisë së Presidentit Bashar Assad në Damask është të parandalojë që vendi të "shndërrohet në një lloj Afganistani dhe të bëhet një pjellë terren për terrorizmin ".

Udhëheqësi rus gjithashtu kritikoi planet e kombeve perëndimore, përfshirë SHBA -në, për të zhvendosur përkthyesit afganë dhe të tjerë në rrezik nga hakmarrja e talebanëve, në vendet e rajonit, siç është Uzbekistani. Sipas Putinit, kjo është një kërkesë "poshtëruese" dhe paraqet një kërcënim të sigurisë për Rusinë.

Në vitin 2016, ai udhëzoi agjencinë kryesore të sigurisë ruse të brendshme, FSB, të mbante shënime të afërta me ata që mbërrinin në vend si refugjatë, ose që udhëtonin tutje brenda Evropës. "Shkaku i kësaj krize refugjatësh është destabilizimi i rajoneve të tëra të botës, para së gjithash në Lindjen e Mesme," tha ai në atë kohë. Për më tepër, Putini urdhëroi zyrtarët të "mbyllnin me siguri territorin e Rusisë" nga depërtimi nga militantët dhe të "zbulonin dhe neutralizonin" terroristët.

Shteti Islamik dhe talebanët janë të listuar si grupe terroriste të ndaluara dhe të ndaluara në Rusi./argumentum.al