Putin vlerëson Merkelin për përmirësimin e marrëdhënieve ndërsa liderja gjermane viziton Moskën për herë të fundit si kancelare

Berlini ka mbetur një nga partnerët kryesorë tregtarë dhe ekonomikë të Moskës për shkak të, ndër arsye të tjera, përpjekjeve 16 -vjeçare të vazhdueshme nga kancelarja gjermane në largim Angela Merkel, tha të premten Presidenti rus Vladimir Putin.

Putin po fliste në Kremlin gjatë vizitës së fundit të Merkel në Moskë si udhëheqëse, një muaj para se ajo të japë dorëheqjen pas zgjedhjeve parlamentare të 2021.

"Dua të vërej se Gjermania mbetet një nga partnerët kryesorë për ne, si në Evropë ashtu edhe në botë në tërësi," i tha Putin Merkelit. "Kjo është, ndër të tjera, falë përpjekjeve tuaja gjatë 16 viteve të mëparshme si Kancelare. Për sa i përket vendeve, Gjermania është partneri ynë i dytë tregtar dhe ekonomik pas Kinës. ”

Në përgjigje, Merkel i tha presidentit rus se, përkundër dallimeve në mendime, është mirë që të dy udhëheqësit "të mbajnë kontakte" dhe "të vazhdojnë bisedën".

Përveç marrëdhënieve dypalëshe, të dy do të diskutojnë gjithashtu shumë tema të tjera, të tilla si Libia, tha ajo. Në fillim të kësaj jave, zëdhënësi i Merkel Steffen Seibert zbuloi se të dy udhëheqësit gjithashtu planifikojnë të diskutojnë Afganistanin, Bjellorusinë dhe Ukrainën, si dhe projektin e përbashkët të gazsjellësit Nord Stream 2.

Vitin e fundit, marrëdhënia midis Berlinit dhe Moskës është komplikuar ndjeshëm. Fakti që tubacioni i gazit Nord Stream 2 është pothuajse i përfunduar, pavarësisht kundërshtimit nga disa nga anëtarët gjermanë të NATO -s, ka treguar se të dy vendet janë të gatshëm të bashkëpunojnë në projekte reciprokisht të dobishme. Megjithatë, Gjermania dhe Rusia janë goditur për çështje të tjera, siç është helmimi i pretenduar i figurës opozitare Alexey Navalny.

Të enjten, Moska akuzoi Berlinin për trillimin e helmimit si një "provokim të planifikuar" për të diskredituar Rusinë në botë./ argumentum.al