Reagimi i Kinës ndaj tërheqjes së ushtrisë amerikane nga Afganistani

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) [1] nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në mbarë botën. Dr Mohamad Zreik, PhD i Marrëdhënieve Ndërkombëtare përgatiti një analizë gjithëpërfshirëse të titulluar "Afganistan 2021: Reagimi i Kinës ndaj Tërheqjes Ushtarake Amerikane nga Afganistani" në të cilën ai analizon reagimet pas tërheqjes së forcave amerikane nga Afganistani.

Presidenti amerikan Joe Biden ka marrë një vendim strategjik për të tërhequr forcat amerikane nga Afganistani, pas njëzet vitesh pranie ushtarake nën pretekstin e eliminimit të terrorizmit dhe përhapjes së demokracisë. Njëzet vjet më vonë, talebanët janë bërë më të fuqishëm dhe me ndikim dhe kanë kapur të gjitha nyjet e shtetit dhe qyteteve të mëdha me lehtësi dhe në një periudhë rekord, gjë që lë shumë pyetje në lidhje me rolin që Shtetet e Bashkuara po luanin në Afganistan dhe marrëdhëniet e saj me talebanët. Paradoksalisht, superfuqia, e shoqëruar nga një aleancë e ushtrive të fuqishme, nuk mund të eliminonte një grup të armatosur jo shumë të shumtë.

Ish -kryeministri britanik Tony Blair, i cili ishte një nga nxitësit politikë të ndërhyrjes amerikane (perëndimore) në Afganistan, ka shprehur tronditjen e tij ndaj vendimit të administratës Biden për të tërhequr ushtrinë dhe e konsideroi këtë vendim "tragjik, të rrezikshëm, të panevojshëm dhe idiotik. " Tony Blair udhëhoqi Britaninë për të marrë pjesë në fushatën amerikane kundër Afganistanit në 2001 nën administrimin e Presidentit George W. Bush. Në një deklaratë të ashpër drejtuar udhëheqjes amerikane, Bler tha, "mungesa e konsensusit dhe bashkëpunimit dhe politizimi i thellë i çështjeve të politikës së jashtme dhe sigurisë dobësojnë qartë fuqinë e Shteteve të Bashkuara".

Rrjedhimisht, aleatët amerikanë ndjejnë mosbesim në mungesë të koordinimit dhe bashkëpunimit politik dhe të sigurisë në çështjet ndërkombëtare me interes të përbashkët. Në fund, Bler rekomandoi administratën amerikane që të zhvillojë një plan strategjik diplomatik për të ushtruar "presion maksimal" mbi talebanët, dhe tha: "Ne duhet të bëjmë një listë të stimujve, sanksioneve dhe veprimeve që mund të ndërmarrim, përfshirë mbrojtjen e popullsisë civile, në mënyrë që talebanët të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja. "

Disa analistë politikë kanë argumentuar se "gjaku dhe paratë amerikane treten në moçalin e Afganistanit". Të tjerët e shohin vendimin për tërheqjen e ushtrisë nga Afganistani si një goditje e tmerrshme për kredibilitetin e Shteteve të Bashkuara: kredibilitetin e tij si partner dhe pozitën e tij morale në çështjet globale. Megjithatë, Presidenti Biden tregon se Shtetet e Bashkuara janë kthyer me forcë përsëri në arenën ndërkombëtare. A do të gjejë Presidenti Biden një derë që Shtetet e Bashkuara të dalin në mënyrë paqësore nga çështjet e vështira në të cilat janë përfshirë administratat e njëpasnjëshme njëzet vjet më parë?

Skena aktuale ndërkombëtare është shumë e ndryshme nga epoka e fillimit të shekullit XXI, Kina është bërë më e fuqishme dhe posedon ekonominë e dytë në botë, Rusia ka rimarrë fuqinë e saj dhe po punon për të krijuar një aleancë euroaziatike, dhe Irani po zgjerohet me shpejtësi në Lindjen e Mesme pavarësisht sanksioneve amerikane. Presidenti Biden është i vetëdijshëm se Shtetet e Bashkuara do të humbasin kohë dhe para në luftërat e kota në Lindjen e Mesme, sepse rreziku i afërt për Shtetet e Bashkuara vjen nga Azia Lindore dhe më konkretisht nga Kina. Prandaj, Shtetet e Bashkuara kërkojnë të rrisin praninë e saj ushtarake në Azinë-Paqësorin dhe Detin e Kinës Jugore, dhe krijimin e më shumë aleancave politike, ekonomike dhe ushtarake në Azi me qëllim të minimit të përparimit kinez.

Gazetat ndërkombëtare publikuan fotografi të evakuimit të amerikanëve me helikopter nga Saigon, Vietnam, pesëdhjetë vjet më parë, dhe kohët e fundit nga Kabul, Afganistan, duke treguar se strategjia amerikane nuk ka ndryshuar që atëherë. Konteksti i ngjarjeve ndërkombëtare sot është thelbësisht i ndryshëm nga ai që ishte në vitet 1970. Shtetet e Bashkuara - në të vërtetë, Perëndimi në përgjithësi - janë përfshirë në shumë konflikte, por nuk janë fituesit e qartë. Rrëzimi afgan mund të jetë një katastrofë, në luftën e njohur si Lufta kundër Terrorit. Por dështimi i Uashingtonit në luftën më të gjerë midis demokracisë dhe autoritarizmit mund të shihet vetëm si një pengesë serioze. Pyetja kryesore është nëse aleatët e Shteteve të Bashkuara, si Izraeli, Japonia dhe vendet e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, do të ndihen të sigurt për vendimin e fundit të SHBA, apo do të kenë frikë dhe pasiguri për të ardhmen e vendit të tyre, e cila është afër lidhur me politikën e jashtme amerikane.

Modeli perëndimor që promovon përhapjen e demokracisë në botë ka dëshmuar dështimin e tij, gjë që rrit shanset e modelit kinez të bazuar në bashkëpunim, partneritete dhe një fat të përbashkët pa ndërhyrë në punët e brendshme të vendeve të tjera. Prandaj, duket se modeli kinez, një nga mjetet e tij, Nisma Brez dhe Rrugë, është më tërheqës, ka shumë përfitime ekonomike dhe sjell stabilitet të sigurisë. Tërheqja e Shteteve të Bashkuara mund të kthehet në një mundësi që Kina të mbushë boshllëkun dhe të ndërtojë partneritete strategjike me këtë vend të pasur me burime natyrore dhe me një vendndodhje gjeografike të dalluar midis Azisë Jugore, Azisë Qendrore dhe Lindjes së Mesme.

Presidenti amerikan Joe Biden mbrojti vendimin e tij për të tërhequr forcat amerikane nga Afganistani në fjalimin e tij drejtuar popullit amerikan javën e kaluar. Për të, ky vendim pasqyron riorganizimin e interesave të SHBA dhe i jep asaj një pozicion më të mirë për t'u marrë me sfidat e reja të shekullit njëzet e një, siç ua bën të qartë aleatëve dhe kundërshtarëve - në të dyja - përparësitë e tij që përcaktojnë nëse do shpenzon burimet e tij këtu ose atje. Pas vendimit amerikan, ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian mbajtën një seancë urgjente dhe kritikat iu drejtuan Uashingtonit, e cila është një nga rastet e rralla që Evropa fajëson Shtetet e Bashkuara publikisht dhe shprehimisht, sepse ajo që bëri në Afganistan mund të shkaktojë një fluks të refugjatëve në vendet evropiane, pasi do t'i kthente Afganistanit një platformë për terrorizmin në Azinë Qendrore. "Kjo epokë ka mbaruar," tha ministri letonez i mbrojtjes, "dhe për fat të keq Perëndimi - dhe Evropa në veçanti - po tregon dobësinë e saj para botës". Politikani gjerman Armin Laschet, një kandidat për të pasuar kancelaren Angela Merkel, e përshkroi tërheqjen e forcave perëndimore nga Afganistani si "katastrofa më e madhe që NATO ka parë që nga themelimi i saj".

Kontrolli i talebanëve mbi Afganistanin mund të nxjerrë në dritë projektin e vendosjes së tubacioneve të gazit nga Rusia përmes Detit të Zi në Indi përmes territorit të Turkmenistanit dhe më pas Afganistanit. Ky projekt gjigant mund të ndryshojë hartën e energjisë në botë, e cila mund të ndikojë rëndë në çmimet e karburantit. Rreziku këtu qëndron në aftësinë e talebanëve, nëse tubacionet kalojnë nëpër territorin e tij, për të kontrolluar deri diku çmimet ndërkombëtare të energjisë dhe për ta shfrytëzuar këtë duke manipuluar shkëmbimet e naftës në avantazhin e tyre. Pas bisedimeve me Presidentin rus Vladimir Putin me kancelaren gjermane Angela Merkel në Moskë të Premten e kaluar, Putin tha se marrja e Afganistanit nga talebanët tregon se përpjekjet e Perëndimit për të imponuar demokracinë janë të kota. "Necessaryshtë e nevojshme t'i jepet fund politikës së papërgjegjshme amerikane, e cila synon krijimin e demokracive në vendet e tjera sipas parimeve që janë të papajtueshme me shoqëritë e tyre, pa marrë parasysh karakteristikat historike, kombëtare dhe fetare, dhe duke mos përfillur plotësisht traditat në të cilat njerëzit jetojnë ”shtoi Putin.

Qeveria kineze nuk ka marrë ende një qëndrim vendimtar në lidhje me atë që po ndodh në Afganistan. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian tha se qeveria kineze do të marrë pozicionin e saj pas formimit të një qeverie në Afganistan, por qeveria kineze është e hapur për komunikim dhe dialog me talebanët. Të dy palët treguan vullnetin e tyre të mirë kur një delegacion taleban u takua me ministrin e jashtëm kinez Wang Yi në Tianjin. Në këtë kontekst, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Hua Chunying tha se vendi i saj "mban kontakte dhe komunikime me talebanët afganë".

Ky vendim amerikan do të ketë pasoja dhe ndikime afatgjata në sigurinë dhe stabilitetin në Azinë Qendrore, Pakistan dhe Lindjen e Mesme, dhe mund të ndikojë në kufijtë e ngushtë kinezë me Afganistanin, i cili ka një shumicë myslimane të ujgurëve. Efektet mund të shtrihen në Nismën e Brezit dhe Rrugës të propozuar nga Presidenti kinez Xi Jinping në vitin 2013. Kina po përqëndrohet në rritjen e lidhjes ekonomike me Afganistanin duke ndërtuar Korridorin Ekonomik Kinë-Pakistan, nga i cili përfundimisht do të përfitojë Kabuli. Bashkëpunimi Kinë-taleban do të merret me sigurinë, mbrojtjen e kufirit me Kinën dhe mospërdorimin e territorit afgan për veprime që rrezikojnë sigurinë e Kinës.

Geng Shuang, zëvendës përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në Kombet e Bashkuara, tha se disa organizata terroriste, përfshirë "Lëvizjen e Turkistanit Lindor", janë mbledhur dhe zhvilluar në Afganistan, duke shpresuar se Afganistani nuk do të bëhet përsëri një "parajsë terroriste". Përmes kontakteve të saj me talebanët, Kina do të kërkojë të tërheqë vija të kuqe dhe të konfirmojë se zhvillimi i çdo marrëdhënieje në të ardhmen varet nga ruajtja e sigurisë së Kinës. Talibanët e përshkruan Kinën si një "vend mik" dhe e mirëpritën atë për rindërtimin dhe zhvillimin e Afganistanit. Zëdhënësi i lëvizjes, Suhail Shaheen, tha në një deklaratë për shtyp se lëvizja e tij do të sigurojë sigurinë e investimeve kineze në Afganistan. Nga ana e tij, kryeredaktori i gazetës kineze, Global Times, Hu Xijin, beson se Kina i vendos marrëdhëniet e saj në bazë të përfitimit të ndërsjellë, duke vënë në dukje se nëse Kina shkon në Afganistan, ajo nuk do të kërkojë të mbushë asnjë boshllëk , bazuar në politikën e saj të jashtme, e cila ngre parullën "respekt për zgjedhjet e popujve të të gjitha vendeve".

Gjatë një sesioni urgjent të Këshillit të OKB -së për të Drejtat e Njeriut, i dërguari i Kinës, Chen Xu, tha: "Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Australia dhe vendet e tjera duhet të marrin përgjegjësinë për shkeljet e të drejtave të njeriut të kryera nga ushtritë e tyre në Afganistan", duke shtuar, "Nën flamurin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera po kryejnë ndërhyrje ushtarake në vende të tjera sovrane dhe po imponojnë modelin e tyre në vendet me një histori dhe kulturë shumë të ndryshme," duke vënë në dukje se kjo solli "vuajtje të mëdha" popujt e atyre vendeve.

Perëndimi i konsideron vendet fqinje me Afganistanin që të bien në grackën herët a vonë. Analisti britanik Richard Kemp, një ish -komandant në ushtrinë britanike, e krahasoi Pakistanin, Iranin, Kinën dhe Rusinë me një tufë shkaba, të cilat do të bien mbi kufomën afgane pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara. Nga ana e saj, Kina konsideroi se nuk do ta lejonte veten të binte në kurthin e hyrjes ushtarake në Afganistan, e cila ishte varreza e tre perandorive: Britanisë, Bashkimit Sovjetik dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kina konsideroi se ardhja e talebanëve në provincën verilindore të Badakhshan, e cila ndodhet në kufirin malor me provincën Xinjiang; i vlerësuar në 80 kilometra katrorë, mund të sigurojë një strehë të sigurt për rebelët separatistë myslimanë ujgur. Kjo bëri që Kina të njohë talebanët dhe të zhvillojë bisedime me ta me qëllim të koordinimit të sigurisë në të ardhmen.

Marrëdhënia e talebanëve me "Lëvizjen Islame të Turkistanit Lindor" dhe pasardhësit e saj, Partia Islamike e Turkistanit, është e fortë që nga vitet 1990. Ata kanë krijuar kampe stërvitore në Afganistan që nga "xhihadi" kundër pushtimit Sovjetik, dhe ai mbeti i fortë pasi "talebanët" morën kontrollin në 1996 në 90% të territorit të Afganistanit. Ajo që rrit shqetësimin e Kinës është se në vitin 2020, Shtetet e Bashkuara hoqën "Lëvizjen Islamike të Turkistanit Lindor" nga lista e organizatave të huaja terroriste, pasi Këshilli i Sigurimit e kishte caktuar atë si një organizatë terroriste sipas Rezolutave 1267 dhe 1390 më 11 shtator 2002, për lidhjen e saj me Al-Kaedën. Kina konsideron se kjo organizatë mund të ketë rritur burimet e saj logjistike dhe financiare, fuqinë punëtore dhe armët që kur Uashingtoni e hoqi atë nga lista e grupeve terroriste në vitin 2020. Një raport i lëshuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara tregoi se "Lëvizja Islame e Turkistanit Lindor" nuk është vetëm i pranishëm dhe që vepron në Afganistan, por gjithashtu ka një "axhendë transnacionale".

Kina nuk do ta neglizhojë Afganistanin, pasi është një rajon strategjik në Rrugën e Mëndafshit dhe një partner i madh ekonomik, që nga takimi i ambasadorit kinez në Kandahar me udhëheqësin e lëvizjes “Taliban” Mullah Omar në Dhjetor 2000, investimet kineze në Afganistan filluan të rriten dhe shumohen në mënyrë dramatike, ka më shumë se 100 kompani kineze, të gjitha të lidhura me Partinë Komuniste në fusha të ndryshme në Afganistan, përfshirë eksplorimin e naftës dhe gazit, sektorët minerale, komunikimet, transportin dhe furnizimet ushtarake. Në vitin 2008, dy kompani kineze morën koncesione minerare në minierën "Mis-e-Ainak", e cila thuhej se përmbante depozitat e dyta më të mëdha të bakrit në botë. Kina planifikon të ndërtojë projekte të infrastrukturës rrugore dhe hekurudhore midis Peshawar, kryeqytetit të Provincës së Kufirit Veri -Perëndimor të Pakistanit dhe kryeqytetit afgan, Kabul. Pra, konsolidimi i pranisë së Kinës në Afganistan do të varet nga suksesi i Pekinit në arritjen e një mirëkuptimi me "talebanët".

Kina nuk do të bjerë në grackën e hyrjes ushtarake në Afganistan, e cila ishte varri i tre perandorive më të mëdha, por do të kërkojë të intensifikojë komunikimin politik dhe projektet ekonomike. Kina ka nevojë për tokën afgane, e cila është e pasur me depozita minerale të bakrit, hekurit, squfurit, boksitit, litiumit dhe elementeve të rralla të tokës të nevojshme për industrinë e teknologjisë. Nga ana tjetër, prania e talebanëve në pushtet mund të kërcënojë sigurinë e Rrugës së Mëndafshit, pavarësisht komunikimit kinez me këtë grup. Ish-komandanti i forcave indiane në Kashmir, Deependra Singh Hooda, vë në dukje për Washington Post se ringjallja e talebanëve po rrit moralin e grupeve të armatosura me bazë në Pakistan, si Lashkar-e-Taiba, Jaish-e-Mohammed dhe pakistanezët. Talebanët. Kjo i bën grupet militante islamike më të fuqishme dhe më të dhunshme nga Kashmir në Xinjiang. Për të qetësuar Kinën, zëdhënësi i talebanëve Muhamed Naim u zotua se "territori i Afganistanit nuk do të përdoret për të dëmtuar sigurinë e asnjë vendi"./ IFIMES

Përshtati në shqip: Argumentum.al