Reuters: SHBA-ja ka zhvilluar bisedime të fshehta me Kosovën për strehimin e afganëve

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende, sesa ato që ishin bërë publike, për të strehuar përkohësisht afganët që kanë punuar me forcat amerikane në Afganistan, kanë deklaruar katër zyrtarë amerikanë për agjencinë Reuters.

Diskutimet e pa raportuara më parë me vende të tilla si Kosova dhe Shqipëria nënvizojnë dëshirën e administratës për të mbrojtur afganët e lidhur me SHBA-të nga hakmarrjet talebane  deri sa të përfundojnë me siguri procesin e miratimit të vizave të tyre amerikane.

Me talibanët që shtrëngojnë kontrollin e tyre këtu në Afganistan me një ritëm tronditëse të shpejtë, Shtetet e Bashkuara njoftuan të enjten se do të dërgojnë 1.000 personel në Katar për të përshpejtuar përpunimin e aplikimeve për Vizat Speciale të Imigrimit (SIV).

Afganët që shërbyen si përkthyes për qeverinë amerikane dhe në punë të tjera kanë të drejtë të aplikojnë për programin SIV.

Deri më tani, rreth 1.200 afganë janë evakuuar në Shtetet e Bashkuara dhe ky numër do të rritet në 3.500 në javët e ardhshme nën "Operacionin e Aleatëve Refugjatë", me disa që shkojnë në një bazë ushtarake amerikane në Virxhinia për të përfunduar dokumentet e tyre dhe të tjerë drejtpërdrejt tek nikoqirët amerikanë.

Nga frika se përparimet e talebanëve po rrisin kërcënimin për aplikantët e SIV që janë ende në pritje të përpunimit, Uashingtoni po kërkon vendet e treta që t'i presin ata derisa të mbarojnë dokumentet e tyre dhe ata të mund të fluturojnë për në Shtetet e Bashkuara.

"Është thellësisht shqetësuese që nuk ka asnjë plan konkret për evakuimin e aleatëve të cilët janë qartë në rrezik," tha Krish O'Mara Vignarajah, president i organizatës së zhvendosjes së Shërbimit të Imigrimit dhe Refugjatëve Luterian.

"Është befasuese pse administrata ka marrë kaq shumë kohë për të siguruar këto marrëveshje," tha ajo.
Ndërsa ende nuk ka marrëveshje të vendeve të treta, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha, "Ne po vlerësojmë të gjitha opsionet në dispozicion."

Vendet hezitojnë

Dy zyrtarë amerikanë, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se vendet ishin në mëdyshje për të marrë afganët për shkak të shqetësimeve në lidhje me cilësinë e verifikimit të sigurisë dhe kontrollit shëndetësor për COVID-19 para se të lejoheshin të fluturonin.

Administrata e Biden po eksploronte që Kazakistani, Taxhikistani dhe Uzbekistani të merrnin mijëra aplikantë, por kjo përpjekje ka bërë pak përparim.

“Ka shqetësime që mund të prisni:‘ Kush janë këta njerëz? Si i njihni këta njerëz? A mund të siguroheni që këta njerëz do të marrin viza në Shtetet e Bashkuara? Kush do të kujdeset dhe ushqejë këta njerëz. Çfarë ndodh nëse këta njerëz largohen nga ky objekt në të cilin i keni vendosur? " tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Zyrtari nuk pranoi të konfirmojë vendet në bisedimet me Shtetet e Bashkuara.

Një marrëveshje për strehimin e rreth 8,000 afganëve në Katar, e cila pret një bazë të madhe ushtarake amerikane, ka qenë e mbyllur për javë të tëra, tha një zyrtar i dytë amerikan dhe një person tjetër i njohur me këtë çështje, por një marrëveshje zyrtare ende nuk është shpallur.
Zyrtarët paralajmërojnë se ritmi i çdo marrëveshjeje të mundshme mund të pengohet nga situata në Afganistan që ndryshon me shpejtësi.

Përfaqësuesi amerikan Jason Crow, i cili ka udhëhequr përpjekjet e Kongresit për të shpejtuar përpunimin e SIV, tha se administrata duhet të përdorë një vendosje të përkohshme të trupave amerikane në aeroportin e Kabulit për tërheqjen e stafit të ambasadës për të përshpejtuar evakuimet e aplikantëve SIV, pavarësisht nëse ka një marrëveshje me një vend të tretë.

Në të njëjtën kohë, Crow, një ish Ranger i Ushtrisë që shërbeu në Afganistan, tha se është shumë e vështirë të evakuohen shumë aplikantë të SIV dhe familjet e tyre sepse ata nuk mund të arrijnë në Kabul.

"Nëse nuk jeni tashmë në perimetrin e sigurisë në Kabul, arritja atje është shumë, shumë e vështirë," tha ai për Reuters. "Ky është një realitet i vështirë."

Ngurrimi i disa vendeve ka bërë që administrata të apelojë tek të tjerët që mund të jenë të gatshëm të ndihmojnë nëse Uashingtoni jep një ndihmë, thanë zyrtarët.

Shtetet e Bashkuara kanë ofruar koncesione ekonomike dhe politike për Kosovën për marrjen e disa mijëra afganëve, por ka shqetësim në Uashington për aftësinë e saj për të strehuar afganët, thanë burimet.

Ministria e jashtme në Kosovë nuk iu përgjigj kërkesës për koment. Ambasadat e Shqipërisë, Kazakistanit, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës për koment.

'Nuk do të mund të largohen'

1,200 afganët e evakuuar janë vetëm një pjesë e 21,000 njerëzve në tubacionin e aplikimit SIV dhe administrata e Biden është ende duke luftuar për të gjetur shtëpi të përkohshme për të evakuuarit.

Avokatët vlerësojnë numrin e përgjithshëm të evakuuarve sipas programit SIV në mes 50,000 dhe 80,000 kur përfshihen anëtarët e familjes.

James Miervaldis, kryetar i bordit të Askush Mbetur Prapa, një organizatë që ndihmon aplikantët SIV të shkojnë në Shtetet e Bashkuara, tha se tani duket se ka pak shanse që shumica e aplikantëve të SIV të evakuohen.

"Matematika dhe afati kohor thjesht nuk shtohen ... Ata njerëz nuk do të jenë në gjendje të largohen," tha Miervaldis, një nënoficer i Rezervës së Ushtrisë që shërbeu në Irak dhe Afganistan.

Çështja është vëzhguar nga afër nga ligjvënësit në Kongres, përfshirë aleatët e Biden.

"Ne duhet të zbatojmë premtimet tona për mijëra afganë që rrezikuan jetën e tyre për të na ndihmuar. Është koha që Biden (administrata) të shkurtojë burokracinë dhe ta bëjë këtë, "tha kongresistja demokrate Sara Jacobs./argumentum.al