Shqipëria dhe MEK disidentet e Iranit: Një martesë e bërë në SHBA

A mund të dëmtojë sigurinë e Shqipërisë pritja e një grupi disident të ndaluar iranian?   

Rreth 30 kilometra në perëndim nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, i vendosur midis një vargmali dhe Detit Adriatik, shtrihet qyteti i Manëzit.

Me një popullsi prej afro 7,000 dhe pamje piktoreske në çdo drejtim, është një qytet tipik shqiptar, përveç një fakti: ai pret Kampin Ashraf-3, baza e grupit disident të Iranit të njohur si Muxhahedinët Popullorë të Iranit.

Duke u nisur nga shkurtesa e tij Farsi e MEK, grupi ka pasur një prani në Shqipëri që të paktën në vitin 2013. Në kulmin e tij, ai ishte një nga grupet kryesore që luftonin kundër regjimit perandorak në Iran, duke luajtur një rol të madh në revolucionin e vitit 1979 para se të binte me Republikën Islamike të sapoformuar të udhëhequr nga Ayatollah Khomeini.

Me kalimin e kohës, rëndësia e grupit u zvogëlua.

Aktualisht, afërsisht 3,000 anëtarë të MEK vlerësohet se jetojnë në Kampin Ashraf-3, një kompleks i fortifikuar shumë. Perimetri i kampit është i veshur me flamuj iranianë dhe ruhet nga siguria private shqiptare.

Dhe megjithëse grupi merr pak vëmendje të zakonshme, ai është marrë në mënyrë aktive nga fuqitë armiqësore ndaj Iranit, kryesisht Shtetet e Bashkuara. Udhëheqësja e MEK, Maryam Rajavi (gruaja e një prej themeluesve të grupit, Massoud Rajavi, që supozohet se ka vdekur që nga viti 2003) është takuar me politikanë të shquar amerikanë si Rudy Giuliani, John Bolton dhe John McCain të ndjerë. Një konferencë vjetore e organizuar nga MEK në Paris tërheq rregullisht vizitorë nga parti të ndryshme evropiane të krahut të djathtë.

Pavarësisht nga kjo mbështetje, grupi nuk ka fare kredibilitet në Iran, sipas Houchang Chahabi, një profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare me origjinë iraniane në Universitetin e Bostonit.

"Ata kanë qenë politikisht të parëndësishëm në Iran që të paktën nga mesi i viteve 1980, dhe kanë pak ose aspak mbështetje të brendshme," thotë profesori Chahabi.

Kjo ngre pyetjen pse Shqipëria e të gjitha vendeve do të tërhiqej në një nga ngërçet gjeopolitike më të tensionuara në botë, midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, duke rënë dakord të priste një grup të vogël të armatosur fanatik, i cili deri në vitin 2012 ishte caktuar si një grup terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e Bashkimit Evropian.

Tani e përshkruar nga burime të ndryshme si një kult, një kartel, një grup ekstremist i rrezikshëm, prania e grupit madje mund të përfaqësojë një kërcënim për shqiptarët.

Nga revolucionarë në kult

MEK u themelua në vitet 1960 nga studentët radikalë kundër Shah Reza Pahlavi. Me një ideologji që kombinon islamizmin shiit me marksizmin, gjatë viteve 1970 grupi organizoi dhjetëra sulme shpesh vetëvrasëse ndaj forcave të sigurisë, si dhe shënjestrimin e hoteleve, kompanive ajrore dhe kompanive të naftës në pronësi perëndimore.

Gjatë revolucionit të vitit 1979, ata ishin vendimtar në betejat e fundit me armë kundër policisë së Shahut. Sidoqoftë, nuk kaloi shumë kohë që gjërat të përkeqësohen midis fraksioneve të ndryshme të përfshira në revolucion. Fraksioni islamik i udhëhequr nga Ayatollah Khomeini përfundoi duke kapur pjesën më të madhe të pushtetit politik.

Pas protestave masive në rrugë të organizuara nga MEK, Republika Islamike goditi ashpër grupin, duke ekzekutuar mijëra mbështetës dhe duke i shtyrë shumë të iknin përtej kufirit drejt Irakut, ku ata ishin pritur dhe armatosur nga Saddam Hussein.

Dhjetëra mijëra anëtarë të MEK morën pjesë në Luftën Iran-Irak, duke luftuar së bashku me ushtrinë irakiane e cila bombardonte pa dallim qytetet iraniane dhe përdorte armë kimike të ndaluara. Kjo bëri që kredibiliteti që ata kishin lënë në Iran-dhe qartësisht ata kishin shumë, siç dëshmohet nga mbështetja e tyre masive gjatë revolucionit dhe periudhës post-revolucionare-të shpërndahej.

Një përpjekje për inkursion në Iran në 1988 nga një forcë MEK e mekanizuar prej 8,000 trupash, në fazat përfundimtare të Luftës Iran-Irak, përfundoi me humbje dërrmuese. Grupi filloi të ngjante më shumë me një kult sesa me një parti politike - disfata e vitit 1988 u fajësua pjesërisht për anëtarët që ishin shumë të shpërqendruar nga "gjëra të parëndësishme" si dashuria, miqësia dhe prindëria për të qenë mjaft luftëtarë të zellshëm.

Përgjatë viteve 1990, MEK ndihmoi Sadam Huseinin të shuante brutalisht kryengritjet pas Luftës së Parë të Gjirit, duke përfshirë veten në disa mizori të tmerrshme, veçanërisht kundër Kurdëve.

Pas rrëzimit të Sadam Huseinit në 2003, MEK filloi të zgjonte interesin e skifterëve amerikanë. Ajo kishte rrëzuar me lehtësi regjimet armiqësore në Irak dhe Afganistan, dhe kryengritjet që do të përfundonin duke e penguar atë, ende nuk kishin filluar plotësisht. Besohej gjerësisht se Irani do të ishte vendi tjetër në listë-dhe MEK dukej si partnerë të përshtatshëm në terren.

Sidoqoftë, ngjarjet në Irak morën një kthesë të paparashikuar. Qeveria post-Saddam e vendit krijoi lidhje më të ngushta me Iranin, veçanërisht nën udhëheqjen e Nouri al-Maliki. Midis 2009 dhe 2013, forcat irakiane të sigurisë bastisën komplekset e MEK shumë herë, duke vrarë mbi 100 anëtarë.

Kjo alarmoi sponsorët perëndimorë të MEK -ut, të cilët filluan të kërkojnë vende alternative për të vendosur grupin. Ata kontaktuan me disa nga partnerët e tyre në Evropën Lindore, me Rumaninë të identifikuar si një vend ideal. Megjithatë, vetëm një vend iu përgjigj kërkesës pozitivisht: Shqipëria.

MEK hoqi dorë zyrtarisht nga dhuna dhe midis 2013 dhe 2016, midis tre dhe pesë mijë anëtarë u zhvendosën në Shqipëri, me ndihmën e Komisionit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), të mbikëqyrur nga qeveritë e Sali Berishës dhe Edi Ramës.

Shkelja e sovranitetit?

Pak edhe brenda Shqipërisë e dinë ekzistencën e MEK -ut. Ata që kanë bërë pyetje në lidhje me implikimet e pritjes së një grupi të tillë: u ngrit frika se prania e MEK e detyron Shqipërinë të trashëgojë një luftë dhjetëvjeçare midis një fuqie të madhe rajonale në Lindjen e Mesme dhe një grupi terrorist me kult karakteristikat, me urdhër të Shteteve të Bashkuara.

Sidoqoftë, profesori Olsi Jazexhi, një historian dhe pedagog shqiptar në Universitetin Ndërkombëtar Islamik të Malajzisë, beson se ka pak kërcënim të menjëhershëm të sigurisë për Shqipërinë si rezultat i pranisë së grupit.

“Irani ka sulmuar terroristët e MEK -ut në të kaluarën në Irak, megjithatë aktualisht nuk mund të bëjë asgjë kundër MEK -ut në Shqipëri. Shqipëria është një vend anëtar i NATO -s dhe siguria e saj garantohet nga amerikanët, "thotë ai.

Dr Zijad Bećirović, drejtor i Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit në Lubjanë pajtohet me këtë pikëpamje.

“Irani nuk i jep shumë rëndësi këtij grupi. Shqipëria është anëtare e NATO -s dhe Irani nuk do të donte të rrezikonte një konfrontim, ”thotë Dr Bećirović për Evropa në zhvillim.

Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë në dritën e mënyrës sesi MEK hoqi dorë nga dhuna si parakusht i zhvendosjes së saj në Shqipëri. Tani, sipas intervistave të kryera nga The Guardian me të larguarit nga MEK, anëtarët kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke postuar komente propagandistike në forume online duke demonizuar qeverinë iraniane.

Për më tepër, grupi duket se ka rënë shumë larg nga kulmi i tij si një nga gjurmuesit e revolucionit iranian për t'u bërë diçka jo ndryshe nga një kult.

Anëtarët detyrohen të divorcohen nga bashkëshortët e tyre pasi të bashkohen. Beqaria zbatohet rreptësisht, dhe çdo ditë, anëtarët duhet të rrëfejnë dëshirat e tyre seksuale para bashkëmoshatarëve të tyre. Dhjetëra gra dyshohet se janë sterilizuar nga mjekët e grupit nën pretendime të rreme, me sa duket për t'i ndarë ato nga "shpërqendrimet" siç është rritja e fëmijëve.

Dr Bećirović beson se SHBA luajti qartë një rol të madh në sjelljen e grupit në Shqipëri.

“Shqipëria është një aleate e besueshme e Shteteve të Bashkuara. Kjo u tregua edhe në mënyrën sesi Shqipëria priti robërit e luftës nga Afganistani të kapur nga Shtetet e Bashkuara. Quiteshtë mjaft e sigurt që MEK nuk do të kishte ardhur në Shqipëri pa ndërmjetësimin ose rolin e Shteteve të Bashkuara. ”

Sidoqoftë, pavarësisht kësaj, Bećirović pranon se Shqipëria gjithashtu ka interesat e veta për të pritur MEK -un. "Në këtë mënyrë, Shqipëria forcon rolin e saj në rajon dhe marrëdhëniet ndërkombëtare dhe pozicionin e saj me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët perëndimorë."

"SHBA drejton Shqipërinë"

Të tjerë, si Olsi Jazexhi, e shohin të gjithë situatën si dëshmi të hegjemonisë amerikane mbi Shqipërinë.

“Shqipëria sot qeveriset nga ambasada amerikane në Tiranë. Ambasada kontrollon politikanët tanë - si Këshilli Ruajtës në Iran - dhe ajo vendos se cilët politikanë hyjnë në parlament apo jo. Pritja e MEK-ut në Shqipëri nuk është një çështje shqiptare, por një çështje amerikano-izraelite. ”

Sidoqoftë, kohët e fundit, MEK është kthyer në radarin e qeverisë iraniane. Në Nëntor 2020, Mohsen Fakhrizadeh, një zyrtar i lartë në programin e diskutueshëm bërthamor të Iranit, u vra. Disa raporte lokale të lajmeve treguan se mbi 60 persona ishin përfshirë në atentat.

Burimet e qeverisë iraniane fajësuan MEK -un për vrasjen, duke vepruar në bashkëpunim me agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad. Raportet e pakonfirmuara se ka disa dhjetëra njerëz të përfshirë në operacion tregojnë një nivel të lartë bashkëpunimi midis vendasve dhe arkitektëve të atentatit. MEK ka demonstruar zellin, fanatizmin dhe gatishmërinë e anëtarëve të saj për të bashkëpunuar me armiqtë e Iranit - nuk do të ishte e pakuptimtë të sugjerohet se ata mund të kenë luajtur një rol në vrasjen.

Incidenti gjithashtu bëri jehonë sesi gjatë një vargu vrasjesh të shkencëtarëve bërthamorë iranianë nga fundi i viteve 2000 deri në fillim të viteve 2010, qeveria iraniane pretendoi me këmbëngulje përfshirjen e qelizave të fjetura të MEK -ut.

Pavarësisht nëse MEK ishte përfshirë apo jo në vrasje, është e qartë se ata janë identifikuar si partneri i Shteteve të Bashkuara në Iran, nëse ndodh diçka mes dy vendeve.

Kjo, sido që ta kuptoni, do të thotë që grupi po bashkëpunon në mënyrë aktive me një vend që ka qenë armiqësor ndaj Iranit për më shumë se katër dekada.

Dhe kjo do të thotë se për sa kohë që tensionet mbeten midis SHBA dhe Iranit, MEK do të vazhdojë të jetë e dobishme për klientët e saj - që do të thotë se Shqipëria do të vazhdojë t'i presë ato.

"Shqipëria do të vazhdojë të presë bazën paraushtarake MEK në tokën e saj për aq kohë sa amerikanët kanë nevojë për ta," thotë Olsi Jazexhi.

"Nëse një ditë Shtetet e Bashkuara bëjnë paqe me Iranin, MEK do të harrohet, shpërbëhet, deradikalizohet dhe anëtarët e saj të mbetur më në fund do të jetojnë një jetë paqësore civile. Por për momentin ata janë terroristë të dobishëm dhe të mirë të cilët Shqipëria duhet t’i presë.

//emerging-europe.com/

Përshtati në shqip: Argumentum.al