Sputnik- V është një vjeç/ Rusia shënon një moment historik për vaksinën e parë të regjistruar në botë Covid-19

Më 11 gusht 2020, Presidenti Vladimir Putin njoftoi se Rusia ishte bërë vendi i parë në botë që regjistroi një vaksinë kundër Covid-19, Sputnik V. Një vit më vonë, vaksina pioniere ka vaksinuar miliona në të gjithë botën.

I quajtur me dijeni pas Sputnik, satelitit të parë artificial të Tokës, vaksina e prodhuar nga Rusia tani është miratuar në 69 vende të ndryshme dhe ka treguar deri në 97.8% efikasitet në studimet e botës reale, duke e bërë atë një nga formulat më të besueshme të Covid-19 në planeti. Ajo gjithashtu ka marrë lëvdata ndërkombëtare, me revista shkencore me reputacion perëndimor si The Lancet dhe Nature që e përcaktojnë atë si të sigurt dhe efektiv, raporton RussiaToday

Për më tepër, fakti që dozat nuk kanë nevojë të mbahen në ruajtje të ngrirjes së thellë e ka bërë Sputnik V një zgjedhje popullore në të gjithë botën.

Sidoqoftë, pavarësisht se vaksina duket të jetë e besueshme, përhapja ndërkombëtare nuk ka qenë një sukses i plotë, me disa vende që presin muaj për dërgesat e vonuara të dozave, dhe të tjera anulojnë porositë krejt. Sputnik V gjithashtu nuk është miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ose Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), pavarësisht aplikimit për regjistrim muaj më parë.

 

Ashtu si vaksinat AstraZeneca dhe Johnson & Johnson të prodhuara nga Perëndimi, Sputnik V është një vaksinë vektor adenovirale, që do të thotë se funksionon duke injektuar një virus të padëmshëm të krijuar për të dhënë një rritje të proteinave. Sidoqoftë, ndryshe nga shumica e të shtënave të tjera Covid-19, Sputnik V është një ‘koktej vaksine’ i përbërë nga dy vektorë të veçantë, që do të thotë se injeksionet fillestare dhe përforcuese janë krejtësisht të ndryshme. Sipas krijuesve, kjo qasje "gjeneron një imunitet më të qëndrueshëm në krahasim me vaksinat që përdorin të njëjtin mekanizëm shpërndarjeje për të dy injeksionet".

Me Sputnik V tani në përdorim në të gjithë botën, shumë vende kanë bërë kërkimet e tyre mbi efikasitetin e vaksines së Moskës. Në vetë Rusinë, analiza e 3.8 milionë individëve të vaksinuar zbuloi se efikasiteti i vaksinës ka 97.6%, pa ngjarje serioze negative ose vdekje të lidhura me vaksinimin. Ministria ruse e Shëndetësisë njoftoi gjithashtu se është 94.4% efektive në parandalimin e shtrimit në spital.

Vende të tjera kanë postuar numra të ngjashëm, me Ministrinë e Shëndetësisë të Emirateve të Bashkuara Arabe që Sputnik V ka një efikasitet prej 97.8%, me efikasitet kundër rasteve të rënda të Covid-19 në 100%.

Në Hungari, vendi i parë i BE -së që miratoi Sputnik V, kërkimet zyrtare të qeverisë, megjithëse të bazuara në një mostër relativisht të vogël, treguan se goditja ruse kishte rekordin më të mirë të sigurisë dhe efikasitetit nga të pesë vaksinat e regjistruara nga autoritetet.

Vaksina gjithashtu duket të jetë efektive kundër të gjitha llojeve të Covid-19, përfshirë variantin Delta.

Sipas Alexander Gintsburg, kreu i Qendrës Gamaleya, ku u zhvillua Sputnik V, janë prodhuar dhe lëshuar mbi 40 milionë doza. Shumica e vaksinave kanë mbetur brenda Rusisë./ argumentum.al