Talebanët hyjnë në pallatin presidencial në Kabul: Lufta afgane ka mbaruar,

Me militantët talebanë që enden pa u ndëshkuar në pallatin presidencial të Kabulit, grupi ka shpallur fitoren në luftën e tij dy-dekadëshe kundër qeverisë së SHBA dhe Afganistanit të mbështetur nga perëndimi.
Duke folur për Al Jazeera Mubasher TV nga pallati të dielën në mbrëmje, zëdhënësi i talebanëve Mohammed Naeem deklaroi se lufta për Afganistanin kishte mbaruar, duke deklaruar se militantët islamikë kishin arritur objektivin e tyre për të siguruar “lirinë e vendit tonë dhe pavarësinë e popullit tonë .. "

Zëdhënësi i grupit më pas shtoi se ata nuk presin që fuqitë e huaja të përsërisin gabimin e pushtimit të Afganistanit, duke marrë haptas "përvojën e dështuar" të koalicionit të udhëhequr nga SHBA.

Grupi më pas u zotua se "do të merret me shqetësimet e bashkësisë ndërkombëtare përmes dialogut".

Megjithëse Kabuli u mor në dukje pa gjak, pas largimit të papritur të Presidentit Ashraf Ghani, raportet për ekzekutime dhe shpagime të dhunshme kundër atyre besnikë të qeverisë së Ghanit hodhën në hije marshimin rrufe të talebanëve në kryeqytet. Për këto shqetësime, zëdhënësi i talebanëve tha se grupi i tij do të ofronte amnisti për ish -besnikët e qeverisë dhe do të mbronte ambasadat e huaja dhe misionet diplomatike në Afganistan.

Pavarësisht thirrjeve nga SHBA dhe organizata të shumta ndërkombëtare për të kërkuar një zgjidhje politike me qeverinë e Ghanit, talebanët hynë në Kabul të Dielën duke kërkuar asgjë më pak se transferimin e plotë të pushtetit. Largimi i papritur i Ghanit i befasoi talibanët, tha zëdhënësi për Al-Jazeera, dhe pas fluturimit të tij, ish-ndihmësit e presidentit ishin më shumë se të gatshëm për të krijuar një kalim të lehtë drejt sundimit talebanë.

“Eshtë kënaqësi që po kryej procesin e dorëzimit të pallatit presidencial te militantët talebanë dhe është kënaqësi që ky proces të kryhet pa gjakderdhje”, tha një ish-truprojë i Ghani-t për Al-Jazeera më herët të dielën. nga brenda pallatit.

Ndërsa talebanët thuhet se po përgatiten për të shpallur një "Emiratin Islamik të Afganistanit" nga pallati, punëtorët dhe diplomatët e huaj, si dhe një mori afganësh që shpresojnë të shpëtojnë nga sundimi i talebanëve, kanë kapur aeroportin e Kabulit. Fluturimet komerciale nga aeroporti u pezulluan herët të dielën pasi avionët ushtarakë amerikanë, që transportonin trupa për të mbuluar evakuimin e amerikanëve, u rrëzuan.

argumentum.al