Talibanët në bisedime me qeverinë afgane për "dorëzimin paqësor" pasi filluan ofensivën në kryeqytetin Kabul

Talibanët filluan një sulm ndaj kryeqytetit të Afganistanit, Kabul, të Dielën, duke pretenduar se ishin angazhuar në bisedime me qeverinë për një "dorëzim paqësor" të qytetit ndaj grupit.
Kishte raporte në media për përfaqësuesit e talebanëve që shkonin në Pallatin Presidencial për bisedime me qeverinë e Presidentit Ashraf Ghani.

Ministri në detyrë i Afganistanit, Abdul Sattar Mirzakwal, tha se një transferim i pushtetit do të ndodhë në mënyrë paqësore, ndërsa forcat e sigurisë do të qëndrojnë në rrugë për të "siguruar sigurinë e Kabulit". "Një administratë kalimtare" do të formohet në Afganistan, tha ministri, siç citohet nga Reuters.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë koment për negociatat nga zyra e Presidentit Ghani.

Më herët të Dielën, Ministria e Brendshme tha se luftëtarët talebanë po përparonin në Kabul nga të gjitha anët. Kryeqyteti, i cili është e vetmja zonë e madhe urbane ende nën kontrollin e qeverisë, është rrethuar plotësisht nga militantët ditët e fundit.

Disa zyrtarë afganë të paidentifikuar kanë konfirmuar për AP se militantët janë vërejtur në periferi të Kabulit, në rrethet Kalakan, Qarabagh dhe Paghman.

Talibanët thanë se kishin udhëzuar luftëtarët e tyre që të përmbahen nga dhuna në kryeqytet dhe të lejojnë kalim të sigurt për ata që zgjedhin të largohen nga qyteti. Grupi pretendoi në një deklaratë se ata nuk kishin plane për të marrë kryeqytetin "me forcë".

Luftëtarët talebanë tani janë urdhëruar të qëndrojnë në pikat e hyrjes në Kabul, një nga komandantët e grupit - i cili aktualisht është në kryeqytetin e Katarit, Doha - i tha Reuters. Militantët nuk kanë vrarë ose plagosur askënd në qytet, këmbënguli ai.

Grupi ka filluar bisedimet me qeverinë afgane për "dorëzimin paqësor" të Kabulit, tha një zëdhënës i talebanëve. Pretendimi nuk është konfirmuar ende nga zyra e Presidentit Ghani.