Talibanët thonë se Afganistani tashmë është "komb i lirë". Amerika u mund!

Grupi afgan thotë se disfata e SHBA është mësim për të gjithë të tjerët dhe thotë se dëshiron ‘marrëdhënie të mira’ me pjesën tjetër të botës.

Talibanët thonë se Afganistani është një komb "i lirë dhe sovran" pasi përshëndet daljen e trupave amerikane pas 20 vitesh okupim, duke e përshkruar largimin e tyre si një "moment historik".

Luftëtarët talebanë të martën morën kontrollin e aeroportit të Kabulit, ndërsa ushtarët e fundit amerikanë fluturuan jashtë vendit. Të shtënat festive dhe fishekzjarret ndriçuan qiellin e natës në Kabul.

Duke folur me gazetarët nga aeroporti i Kabulit të martën, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid tha: “Ne nuk kemi asnjë dyshim se Emirati Islamik i Afganistanit është një komb i lirë dhe sovran.

"Amerika u mund ... dhe në emër të kombit tim, ne duam të kemi marrëdhënie të mira me pjesën tjetër të botës," tha ai.

Ai gjithashtu premtoi afganët "do të mbrojnë lirinë, pavarësinë dhe vlerat tona islame".

Më parë, gjenerali marins Frank McKenzie, kreu i Komandës Qendrore të SHBA, njoftoi se trupat e fundit amerikane fluturuan nga Kabuli pak para mesnatës me kohën lokale (19:30 GMT).

“Ne nuk i nxorëm të gjithë jashtë që donim të dilnim. Por unë mendoj se nëse do të qëndronim edhe 10 ditë të tjera, nuk do t’i nxirrnim të gjithë jashtë se donim të dilnim. ”

Presidenti amerikan Joe Biden caktoi një afat deri më 31 gusht për tërheqjen e trupave amerikane.

/argumentum.al