Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste/ Prezantohet kabineti qeveritar "Rama 3"

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar përbërjen e qeverisë së re në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot emrat e Sekretariatit të ri Ekzekutiv të Partisë Socialiste, drejtuesve të qarqeve, si dhe grupit të punës së Akademisë Politike.

Në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS-së, Rama informoi se Sekretar i Përgjithshëm i PS-së do të jetë Damian Gjiknuri.

“Kam vlerësimin më të madh për punën e përkushtuar që ka kryer Taulant Balla në këtë detyrë. Ai i ka mbajtur pa u ankuar asnjëherë dy kunguj të rëndë nën një sqetull dhe për më tepër në një periudhë të vështirë mes pandemisë dhe marrëzisë opozitare. Por, për të pasur sukses në këtë projekt të ri ambicioz të rilindjes së dytë të PS-së, këto dy ngarkesa kaq të rëndësishme nuk mbahen dot nga një person. Kjo sepse përgjegjësia e kryetarit të grupit gjatë këtij mandati duhet të jetë e fokusuar në rritjen sasiore por edhe cilësore të aktivitetit të deputetëve në zonat zgjedhore, në Kosovë dhe në marrëdhëniet ndërkombëtare”, tha Rama.

Rama vendosi që krehu i tij i djathtë të jetë Arben Ahmetaj, i cili do të zëvendësojë Erion Bracen, i cili njoftoi largimin e tij para disa ditësh nëpërmjet një postimi në rrjete sociale.

Në detyrë është rikonfirmuar Olta Xhacka, Ogerta Manastirliu, Belinda Balluku, Niko Peleshi, Bledi Cuci, Elva Margariti dhe Evis Kushi. Ndërsa Etilda Gjonaj, të cilës iu besua posti i Sekretares për Gratë, do të zëvendësohet nga Ulsi Manja që do të drejtojë Ministrinë e Drejtësisë.

 

Kryetare e Parlamentit

Lindita Nikolla

Emrat e ministrave të qeverise 'Rama 3'

 • Kryeministër – Edi Rama
 • Zëvendëskryeministër (do mbikëqyrë edhe rindërtimin) - Arben Ahmetaj
 • Ministre për Europën dhe Punëte Jashtme - Olta Xhacka
 • Ministër i Mbrojtjes - Niko Peleshi
 • Ministër i Drejtësisë - Ulsi Manja
 • Ministër i Punëve tëBrendshme - Bledi Çuçi
 • Ministre e Financave dhe Ekonomisë - Delina Ibrahimi
 • Ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë-  Belinda Balluku
 • Ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale - Ogerta Manastirliu
 • Ministre e Arsimit dhe Sportit - Evis Kushi
 • Ministre e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural- Frida Krifca
 • Ministre e Kulturës   Elva Margariti
 • Ministre e Mjedisit dhe Turizmit, - Mirela Kumbaro

4 ministra shteti

 • Elisa Spiropali për Marrëdhëniet me Parlamentin
 • Edona Bilalli ministre shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
 • Bora Muzhaqi ministre Shteti për Rininë dhe Fëmijët
 • Milva Ekonomi, ministre Shteti për Standardet e Shërbimeve

Lista e burrave, kandidatë për kryesinë e PS-së

 • Pandeli Majko
 • Erion Braçe
 • Ditmir Bushati
 • Ilir Beqja
 • Arben Pëllumbi
 • Eduard Shalsi
 • Armando Subashi
 • Fatmir Xhafaj
 • Ervin Dema

Lista e Grave, kandidate për kryesinë e PS-së

 • Ogerta Manastirliu
 • Belinda Balluk
 • Olta Xhaçka
 • Ermonela Felaj
 • Evis Kushi
 • Milva Ikonomi
 • Mimi Kodheli
 • Klotilda Ferhati
 • Blerina Gjylameti
 • Almira Xhangulla
 • Emrat e rinj të propozuar si Sekretarë të PS
 • Damian Gjiknuri do të jetë Sekretar i Përgjithshëm i PS
 • Blendi Klosi do të jetë Sekretar Organizativ i PS
 • Anila Denaj  Sekretare për Burimet Njerëzore
 • Romina Kuko, Sekretarja e re për Marrëdhëniet me Jashtë
 • Bojkena Basha, Sekretare për Rininë në PS
 • Etjen Xhafaj, sekretar për dixhitalizmin e partisë
 • Etilda Gjonaj, sekretare për rolin e gruas

Kryefinancierja e PS- Dhurata Isufaj

Këshilli Mbikëqyrës në PS

 • Ervin Bushati,
 • Milva Ikonomi,
 • Arben Ahmetaj,
 • Antoneta Dhima,
 • Anila Denja

Drejtuesit e qarqeve

 • Fier-Taulant Balla
 • Elbasan-Damian Gjiknuri
 • Vlora-Arben Ahmetaj
 • Shkodra-Edona Bilali
 • Kukës-Eliza Spiropali
 • Durrës - Ardian Çela
 • Berati -Bledi Çuçi
 • Gjirokastër-Mirela Kumbaro
 • Dibra-Ulsi Manja
 • Lezha-Bledi  Klosi
 • Tirana-Erion Veliaj

/argumentum.al