Biden thotë se SHBA fillon partneritetin e vaksinës me BE për të zgjeruar vaksinimin global

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën, Joe Biden tha se Uashingtoni tani po punon "në partneritet të ngushtë me COVAX për të shpërndarë vaksina shpëtimtare në të gjithë botën. "

Shtetet e Bashkuara po fillojnë një partneritet të ri të vaksinave me Bashkimin Evropian për të zgjeruar përpjekjet ekzistuese globale të vaksinimit dhe planifikon të blejë një shtesë prej 500 milionë doza Covid për t’i dhuruar vendeve të varfra dhe me të ardhura të mesme, ka njoftuar Presidenti Joe Biden.

Duke folur në një samit virtual të vaksinimit kundër Covid të Mërkurën, presidenti tha se Uashingtoni kishte dërguar tashmë rreth 160 milion doza vaksine në 100 vende dhe specifikoi se gjysmë miliardi i ri në goditje shtesë do të dërgoheshin në 2022 dhe do të prodhoheshin në SHBA nga Pfizer dhe BioNTech.
Programi i ri vlen rreth 370 milionë dollarë, tha Biden.

"Për të mposhtur pandeminë këtu ne duhet ta mposhtim kudo," tha Biden, duke folur me udhëheqësit e tjerë nga vendet përfshirë Kanadanë, Afrikën e Jugut dhe Mbretërinë e Bashkuar, si dhe shefin e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Doza e Shpresës'?

Në vërejtjet e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së të martën në mbrëmje, Biden tha se Shtetet e Bashkuara tashmë kishin shpenzuar mbi 15 miliardë dollarë për "përgjigjen globale të COVID".
"Aeroplanët që mbartin vaksina nga Shtetet e Bashkuara tashmë kanë zbarkuar në 100 vende, duke i sjellë njerëzve në të gjithë botën një" dozë shprese "të vogël, siç më quajti një infermiere amerikane. Një" dozë shprese ", drejtpërdrejt nga populli amerikan - dhe, më e rëndësishmja, asnjë varg i lidhur ", tha presidenti.