Blloku i ri bërthamor AUKUS nuk do të luftojë vetëm Kinën, ajo do të konfrontojë Perëndimin edhe me Rusinë, thotë shefi i sigurisë së Moskës

Një marrëveshje e re gjeopolitike që do të bëjë që SHBA dhe Britania e Madhe të bashkohen me Australinë për të vendosur nëndetëset bërthamore thellë në Oqeanin Paqësor është një hap armiqësor që synon jo vetëm Pekinin, por edhe Moskën, pohon një zyrtar i lartë rus.

Nikolaj Patrushev, sekretar i Këshillit të Sigurisë të Rusisë, i tha gazetës Argumenty i Fakty të martën se pakti midis tre kombeve, i njohur si AUKUS, do të jetë në mënyrë të pashmangshme një bllok tjetër ushtarak që synon të përmbajë dhe përballë dy fuqitë më të forta jo-perëndimore.

Sipas intervistës, Patrushev e krahasoi paktin me QUAD, një format dialogu strategjik midis SHBA, Indisë, Japonisë dhe Australisë, i krijuar për të forcuar pozicionin e Uashingtonit në të gjithë Azinë. Sipas tij, grupi është "një bllok ushtarak-politik me një karakter të theksuar pro-amerikan".

"Vetëm një ditë tjetër, një bllok tjetër ushtarak u formua në rajon-AUKUS amerikano-britaniko-australian, i cili ndjek të njëjtat qëllime," vazhdoi zyrtari i lartë. Sipas tij, marrëveshja e re, e cila do të bëjë që Londra dhe Uashingtoni të dorëzojnë njohuritë teknike për Canberra në zhvillimin dhe vendosjen e nëndetëseve me energji bërthamore, është një kërcënim për "të gjithë arkitekturën e sigurisë në Azi".

Franca, e cila pa marrëveshjen e saj të vonuar prej shumë miliardë dollarësh për të furnizuar Australinë me një flotë me nëndetëse të reja të konservuara si rezultat i paktit të ri, ka goditur vendimin. Gjatë fundjavës, Parisi urdhëroi ambasadorët e tij në Uashington dhe Canberra si pjesë e një përgjigjeje të furishme ndaj masës, me të dërguarin francez në Australi duke akuzuar vendin e tij pritës për "tradhti në përgatitje". Jean-Pierre Thebault tha se të gjitha opsionet ishin në tryezë për sa i përket një përgjigje diplomatike pasi kombi i tij "u godit me thikë në shpinë".

/ Argumentum.al