Diplomati gjerman thotë se Nord Stream 2 e bën Rusinë dhe BE të varur reciprokisht

Projekti i gazsjellësit Nord Stream 2 i bën BE -në dhe Rusinë njëlloj të varur, tha të martën diplomati gjerman Christoph Heusgen, ish -këshilltar për politikën e jashtme dhe sigurinë për kancelaren Angela Merkel.

"Ashtu si në rastin e marrëveshjes së investimeve të [BE] me PRC, ndërvarësia me Rusinë ndodh përmes Nord Stream 2, është e ndërsjellë", u tha Heusgen gazetarëve, kur u pyet për të ardhmen e projektit pasi të formohet një kabinet i ri gjerman pas shtatorit zgjedhjet.

Pasi Berlini dhe Uashingtoni bënë një deklaratë të përbashkët në korrik, më në fund ekziston një mekanizëm për të parandaluar Rusinë që të ndërpresë Ukrainën nga tranziti i gazit, vuri në dukje ish-ambasadori gjerman në Kombet e Bashkuara.

"Në këtë rast, do të jetë e mundur të ndalet Rrjedha Veriore 2. Nuk e di se si do të zbatohet kjo në praktikë", shpjegoi ai.

Projekti Nord Stream 2, i cili është pothuajse i përfunduar, parashikon ndërtimin e një tubacioni binjak në det të hapur 745 kilometra që synon të furnizojë deri në 1.9 trilionë metra kub gaz në vit nga Rusia drejtpërdrejt në Gjermani përmes Detit Baltik. Ukraina dhe disa shtete të Evropës Lindore i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian të braktisë projektin, duke përmendur varësinë e perceptuar të bllokut nga Moska. Rusia ka kërkuar vazhdimisht kundër politizimit të projektit.

argumentum.al