Dy zyrtarë të vrarë në Kosovë ndërsa po afrohen zgjedhjet lokale

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për kryetar të Pejës në Kosovë, Astrit Ademaj, u vra në qytetin e tij të lindjes të mërkurën në mbrëmje, raportoi Gazeta Express.
Raportohet se përveç Ademajt ish -kandidati i PDK -së për kryetar të Deçanit, Blerand Kadriaj është vrarë në këtë incident. PDK është partia më e madhe opozitare në Parlament. Kosova ka caktuar zgjedhjet për kryetar komune më 17 tetor të këtij viti.

Njoftimi i Policisë:

“Sot me datë 08.09.2021, rreth orës 20:20, Policia është informuar se në afërsi të shkollës ekonomike Ali Hadri në Pejë, ka të shtëna me armë zjarri, si pasojë e te shtënave 3 persona kanë pësuar lëndime të njëjtit janë dërguar në spitalin Rajonal në Pejë, dhe nga ekipi mjekësor është konstatuar vdekja e dy viktimave të këtij rasti. Në vendin e ngjarjes kanë dal të gjitha njësitet kompetente të Policisë së Kosovës, gjithashtu edhe Prokurori i shtetit, për të kuptuar se si ka ardhur deri te ky rast. Për informata shtesë mund të jepen pas zhvillimit të hetimeve”, tha Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës.

/argumentum.al