Franca tërheq ambasadorët nga SHBA, Australia për konsultime mbi Aleancën "AUKUS"

Këtë javë, Australia, Britania e Madhe dhe SHBA përfunduan një aleancë mbrojtëse (AUKUS) që përfshin ndihmë nga Uashingtoni dhe Londra në përpjekjet e Australisë për të blerë nëndetëse me energji bërthamore. Pakti përfshinte tërheqjen e Canberra nga një kontratë prej 66 miliardë dollarësh me Francën për ndërtimin e 12 nëndetëseve.

Franca thirri ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi të Premten për konsultime, pasi Uashingtoni, Londra dhe Canberra arritën një marrëveshje të re sigurie (AUKUS), sipas një deklarate të ministrit të jashtëm të Francës, Jean-Yves Le Drian.
Parisi tha se masa u mor pas komenteve nga SHBA dhe Australia ditën kur u njoftua AUKUS.

"Braktisja e marrëveshjes së nëndetëseve të klasës sulmuese që ka lidhur Australinë dhe Francën që nga viti 2016, dhe shpallja e një partneriteti të ri me Shtetet e Bashkuara që synon fillimin e studimeve mbi bashkëpunimin e ardhshëm mbi nëndetëset me energji bërthamore, përbën sjellje të papranueshme midis aleatëve dhe partnerëve , pasojat e të cilave ndikojnë në konceptimin tonë për aleancat tona, partneritetet tona dhe rëndësinë e Indo-Paqësorit për Evropën, "tha Le Drian.

Një zyrtar nga Shtëpia e Bardhë i tha Reuters se Uashingtoni i vjen keq për vendimin e fundit të Parisit dhe vuri në dukje se administrata do të angazhohej me palën franceze për të zgjidhur mosmarrëveshjet në ditët në vijim.

Më parë, ai e quajti anulimin e kontratës nëndetëse australo-franceze një "thikë në shpinë" dhe një veprim "të njëanshëm, brutal, të paparashikueshëm", më të përshtatshëm për ish-presidentin amerikan Donald Trump.

Marrëveshja AUKUS u nënshkrua të Mërkurën, me qëllimin e saj kryesor për të lehtësuar shkëmbimin e informacionit dhe risive teknologjike, si dhe për të mundësuar sulme me rreze të gjatë. Në veçanti, Australia pritet të pajiset me teknologji për ndërtimin e nëndetëseve bërthamore.

Partneriteti i ri e detyroi Canberra të tërhiqej nga një marrëveshje nëndetëse me kompaninë franceze të ndërtimit të anijeve Naval Group, e cila ishte e gatshme të ndërtonte nëndetëse me fuqi konvencionale.

/Argumentum.al