Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar kalon normën më të lartë në nëntë vjet pasi pandemia godet çmimet e ushqimit dhe benzinës

Ekonomia britanike - si ajo e pjesës tjetër të botës - u ndal në mënyrë drithëruese kur pandemia COVID -19 goditi në mars 2020. Pandemia ka çuar në rritjen e çmimeve të ushqimit dhe gjithashtu ka pasur presione inflacioniste mbi pagat.

Norma vjetore e inflacionit në Britani u rrit me 3.2 përqind - rritja më e madhe që nga viti 2012 dhe një shenjë se çmimet e ushqimit, benzinës dhe energjisë janë në rrezik të mbinxehjes së ekonomisë.
Zyra për Statistikat Kombëtare tha se çmimet e konsumit u rritën dy përqind që nga korriku dhe rritja vjetore ishte më e madhja që nga marsi 2012.

Çmimet më të larta të naftës, problemet e transportit dhe mungesat e përbërësve për makina dhe mallra të tjera kanë kontribuar në rritjen e inflacionit në shumë vende të botës.

Muajin e kaluar inflacioni i zonës euro arriti në tre përqind, një nivel maksimal në 10 vitet e fundit.

Shifrat e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu mund të jenë përplasur nga skema Eat Out to Help Out e qeverisë britanike, e cila u ofroi darkave një zbritje për ushqimet në gusht 2020 në një përpjekje për të goditur industrinë e mikpritjes së goditur rëndë.

Banka e Anglisë parashikon që inflacioni do të arrijë katër përqind më vonë këtë vit dhe fajëson çmimet më të larta të energjisë dhe ngushticat e pandemisë.

https://twitter.com/Nigel_Farage/status/1438059104459796480?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1438059104459796480%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsputniknews.com%2F20210915%2Fuk-inflation-jumps-to-highest-rate-in-nine-years-as-pandemic-bottleneck-hits-food-and-petrol-prices-1089089321.html

Çmimi i makinave të përdorura është rritur gjithashtu - me më shumë se 18 përqind që nga prilli - për shkak të mungesës së modeleve të reja.

Jack Leslie, një ekonomist i lartë në Fondacionin e Rezolutës, i tha Reuters se presionet inflacioniste ishin "kryesisht kalimtare", duke vënë në dukje se "nuk mund të bëjnë pak politikëbërës për të frenuar këtë kosto të krizës së jetesës".

/argumentum.al