"Krizë në marrëdhënie": Ministri francez thotë se NATO duhet të mbajë shënim ndërsa ai sulmon SHBA -në dhe Australinë për marrëveshjen me AUKUS

Ministri i Jashtëm francez Jean Yves-Drian ka vazhduar të kritikojë SHBA-në dhe Australinë për marrëveshjen e nëndetëseve AUKUS, që synohet të shkojë në Paris, duke këmbëngulur se mund të ketë pasoja të mëdha në marrëdhëniet franko-amerikane dhe për aleancën transatlantike.

“Ka pasur gënjeshtra, dyfishim, një shkelje të madhe të besimit dhe përbuzjes. "tha Ministri i Jashtëm Le Drian për shtypin të Shtunën.

Ambasadorët e Parisit në Canberra dhe Uashington u tërhoqën në përgjigje të marrëveshjes, dhe Le Drian më parë e kishte përshkruar heqjen dorë nga Australia të paktit mes dy vendeve si një "goditje në shpinë".

"Fakti që, për herë të parë në historinë e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, ne po tërheqim ambasadorin tonë për konsultime, është një akt i rëndë politik që tregon intensitetin e krizës sot midis dy vendeve tona dhe gjithashtu me Australinë ", Tha Le Drian për mediat të Shtunën.

Britania gjithashtu mori një goditje verbale, me zyrtarin francez që e përshkroi vendin si një "rrotë të tretë" me marrëveshjen e SHBA dhe Australisë, e cila vlen miliarda.

Në fillim të kësaj jave u njoftua se Canberra po tërhiqte një marrëveshje të vitit 2016 me Grupin Detar të Francës për një flotë nëndetëse në favor të makinave me energji bërthamore nga SHBA dhe Britania në një marrëveshje trepalëshe që e lë Francën në të ftohtë.

"Aleatët", tha Le Drian për televizionin France 2, nuk sillen ashtu siç kanë Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët me marrëveshjen e fundit. Ministri i jashtëm zbuloi gjithashtu se Presidenti francez Emannuel Macron dhe presidenti amerikan Joe Biden nuk kanë pasur ende një bisedë rreth marrëveshjes dhe tensionit pasues.

E ardhmja e NATO -s, shtoi Le Drian, do të ndikohet pasi ata duhet të marrin parasysh dhe të përfshihen në krizën midis vendeve. Spanja do të jetë nikoqire e samitit të ardhshëm të NATO -s në Madrid në 2022, dhe, sipas Francës, situata nuk mund të kalojë pa u vënë re atje. Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO -s, admirali Rob Bauer, tashmë është përpjekur të zvogëlojë tensionin, duke pretenduar se nuk do të ketë ndonjë ndikim në "bashkëpunimin ushtarak" të bllokut.

Sidoqoftë, Franca të Shtunën dukej e vendosur për të vënë në dukje se mosmarrëveshja nuk do të kalonte e pakontrolluar, duke u zotuar se "do të punonte në një program të përbashkët veprimesh konkrete për të mbrojtur një rend ndërkombëtar vërtet shumëpalësh" me Indinë, duke premtuar gjithashtu se do të bënte strategjinë e sigurisë të BE -së - e cila ka përfshirë prej kohësh idenë e kundërshtuar të një ushtrie të Bashkimit Evropian - përparësia e Parisit.

/argumentum.al