Lavrov thotë se shefi i politikës së jashtme të BE -së i kërkoi që të qëndrojë jashtë Afrikës ‘sonë’,

Me qeverinë terroriste të Mali në bisedime me një firmë ushtarake private ruse, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell i tha ministrit të jashtëm rus Sergey Lavrov që të qëndrojë hapur jashtë Afrikës, duke e quajtur atë "vendi ynë".

Burokracia moderne e BE -së mund të duket vite dritë larg fuqive koloniale grabitqare të Evropës së vjetër, por gjeopolitika në dukje ende mbretëron në Bruksel, me luftën këtë herë mbi ndikimin në kombin e trazuar të Afrikës Perëndimore të Mali. Me qeverinë ushtarake të Mali që lufton për të shuar një valë të xhihadizmit dhe Franca në prag të tërheqjes së forcave të saj nga rajoni, vendi tani thuhet se po kërkon të punësojë deri në 1.000 mercenarë privatë nga Grupi i diskutueshëm Wagner Rus për të forcuar forcat e veta.

Marrëveshja çoi në një valë dënimesh nga Perëndimi, me zyrtarë në SHBA dhe Evropë që e konsideronin atë si një përpjekje të Moskës për të marrë pjesë në çështjet afrikane. "Ne vazhdojmë të jemi të shqetësuar për rritjen ... e ndikimeve malinje në kontinent," tha një zyrtar amerikan të Premten.

Lavrov ka hedhur poshtë akuzat për përfshirjen e qeverisë ruse, duke thënë të shtunën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork se Kremlini "nuk kishte të bënte me" marrëveshjen, e cila ishte negociuar midis qeverisë së Malit dhe një "kontraktori ushtarak privat".

Mali ka kërkuar ndihmë nga jashtë që kur ndihma nga mbështetësit e saj të huaj ka mbaruar, dhe për shkak se qeveria e saj i konsideron burimet e saj si joefikase, tha Lavrov, duke shtuar se Rusia ka ofruar ndihmë në formën e "pajisjeve ushtarake" dhe në mënyrë diplomatike , përmes Këshillit të Sigurimit të OKB -së.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje të Caleb Maupin të RT, Lavrov më pas zbuloi se ai kishte pasur një takim interesant me Borrell, përfaqësuesin kryesor të BE -së për çështjet e jashtme dhe sigurinë.

Josep Borrell më tha: ‘Më mirë të mos punosh në Afrikë sepse Afrika është vendi ynë’.

Lavrov e quajti paralajmërimin e Borrell "thellësisht fyes". Ministri rus shtoi se Moska dhe BE në vend të kësaj "duhet të punojnë në sinkron në Afrikë, në Mali, në rajonin Sahara/Sahel".

Deklarata si ‘Unë jam i pari këtu. Ky është vendi im - largohu ’, kjo është thellësisht fyese. Këto nuk janë terma që duhet të përdorni me këdo, "tha ai.

Grupi Wagner fitoi famë në media vitet e fundit, pasi siguroi punë mercenare në Siri dhe një pjesë të vogël të vendeve afrikane. Raportohet gjithashtu se grupi ka kryer trajnime, siguri dhe detyra kundër terrorizmit në Sudan, Republikën e Afrikës Qendrore, Madagaskar, Mozambik dhe Libi. Ndërsa puna e saj në Afrikë është përshkruar nga Uashingtoni si një "ndikim keqdashës", për ironi, kompani të ngjashme amerikane dhe britanike - mes tyre Academi, Aegis dhe G4S - janë kontraktuar nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA dhe CIA për të kryer ushtri pune jashte vendit./ RT-argumentum.al