Pas dekretimit nga Presidenti Meta, nesër në Kuvend votohet qeveria “Rama 3”

Kuvendi i  Shqipërisë, mblidhet nesër në seancë plenare për të votuar qeverinë re pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 ku rikonfirmon  Partinë  Socialiste me kryeministër Z.Edi Rama në mandatin e tretë e qeverisës.

Më parë qeveria e re  është dekretuar nga Presidenti Meta  i cili pasi mori përgjigjen nga SPAK dhe prokuroria e Përgjithshme se asnjë nga ministrat nuk janë në hetim, ka dekretuar qeverinë e re ‘Rama 3’.

Me mandatimin e kryeministrit dhe dekretimin e qeverisë së re nga presidenti, Rama tashmë i paraqet për miratim Kuvendit, brenda 10 ditëve, programin qeverisës dhe emrat e ministrave parlamentit. Dekretet e miratuara nga Presidenti kalohen sërish nga Kuvendi në një afat 10 ditë.

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka lëshuar sot urdhrin për seancën e nesërme ku në rend të ditës është projektvendimi “Për miratimin e programit politik dhe përbërjes së Këshillit të Ministrave”.

Sipas rendit të ditës nesër kryhet paraqitja e programit politik dhe përbërjes së Këshillit të Ministrave, nga Kryeministri i emëruar me dekretin e Presidentit të Republikës, ora 10:00.

Përgjigjet e pyetjeve nga Kryeministri dhe anëtarët e Këshillit të Ministrave, ora 13:00.

Debati mbi programin politik dhe përbërjen e Këshillit të Ministrave, ora 16:00.

Mbrëmjen e së martës Presidenti Ilir Meta dekretoi qeverinë e re të propozuar nga kryeministri Rama.

Meta dekretoi emërimin e Këshillit të Ministrave me këtë përbërje:

Zoti Edi Rama- Kryeministër;

Zoti Arben Ahmetaj – Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave;

Zonja Olta Xhaçka – Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme;

Zoti Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes;

Zoti Bledar Çuçi – Ministër i Brendshëm;

Zonja Delina Ibrahimaj- Ministër i Financave dhe Ekonomisë;

Zonja Belinda Balluku – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë;

Zonja Evis Kushi – Ministër i Arsimit dhe Sportit;

Zoti Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë;

Zonja Elva Margariti – Ministër i Kulturës;

Zonja Frida Krifca – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;

Zonja Ogerta Manastirliu – Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;

Zonja Mirela Kumbaro Furxhi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit;

Zonja Elisa Spiropali – Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin;

Zonja Edona Bilali – Ministër i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes;

Zonja Bora Muzhaqi – Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët;

Zonja Milva Ekonomi – Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve.

Kujtojmë se Qeveria “Rama 3” do të betohen para Presidentit, të cilin e shkarkuan vetëm pak muaj më parë.

/ Argumentum.al