Përfundon gazsjellësi Nord Stream 2, pavarësisht përpjekjeve të SHBA për të bllokuar tubacionin kryesor evropian të gazit

Tubacioni i madh Nord Stream 2 së shpejti do të pompojë furnizime nga fushat e gazit të Siberisë për konsumatorët në Evropën Perëndimore tani që ndërtimi ka përfunduar, pavarësisht përpjekjeve amerikane për të bllokuar projektin, tha Moska.
Në një deklaratë të postuar në kanalin e saj Telegram të Premten, Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova tha se koha tani ishte duke u vendosur nga rregullatorët në Gjermani, ku lidhja nënujore përfundon. "Ne presim që miliona konsumatorë evropianë në të ardhmen e afërt do të jenë në gjendje të marrin gaz rus përgjatë rrugës më të shkurtër, më ekonomike dhe miqësore me mjedisin," tha ajo.

Sipas saj, një fushatë sanksionesh të vendosura nga Uashingtoni, e krijuar për të fundosur projektin e infrastrukturës evropiane, tani ka dështuar. "Eshtë koha për të ndaluar krijimin e pengesave për këtë projekt të rëndësishëm. Timeshtë koha për të rënë dakord për parametra të arsyeshëm, reciprokisht të dobishëm për funksionimin e tubacionit," shtoi diplomati.

Në të njëjtën kohë, Sekretari i Shtypit i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se kishte një ndjenjë urgjence që mbështeste përgatitjet përfundimtare për të vënë Nord Stream 2 në shërbim. "Çmimet për gazin me të vërtetë po rriten," tha ai, "dhe kështu, gazi nevojitet ... kur të lansohet, si furnizuesit e burimeve të energjisë ashtu edhe konsumatorët e tyre, domethënë të gjithë, do të jenë fitues." Peskov gjithashtu hodhi poshtë pretendimet se Kremlini po planifikonte të përdorte tubacionin nënujor për të anashkaluar Ukrainën dhe për të shkurtuar miliarda dollarët që i ishin paguar Kievit për tranzitin e gazit përmes territorit të tij, duke thënë se ky është thjesht një vendim komercial për gjigantin shtetëror të energjisë Gazprom.

Në një deklaratë të lëshuar të Premten, Kryetari i kompanisë me bazë në Shën Petersburg, Alexey Miller, tha se "në orën 8.45 të mëngjesit të sotëm me kohën e Moskës, puna në tubacionin Nord Stream 2 ka përfunduar". Segmenti i fundit i tubit, i etiketuar me numrin 200,858, është ngjitur në vend, tha firma në një deklaratë.

SHBA kishte vendosur një sërë sanksionesh ndaj projektit që nga konceptimi i tij, duke argumentuar se ai paraqet një kërcënim si për tregjet evropiane të energjisë ashtu edhe për "sigurinë kombëtare" amerikane. Sidoqoftë, Rusia këmbëngul se tubacioni është një hap jetik për të siguruar furnizimin me energji në të gjithë kontinentin dhe për të ofruar kursime për konsumatorët dhe bizneset.

/Argumentum.al