Putin: Prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan çoi vetëm në tragjedi

Të hënën, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes konfirmoi se prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan kishte përfunduar, kur Boeing C-17 Globemaster përfundimtar u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai i Kabulit rreth orës 15:29. (Koha Lindore.)

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se prania 20-vjeçare amerikane në Afganistan rezultoi vetëm në tragjedi.

"Për njëzet vjet, trupat amerikane ishin në këtë territor [afgan] dhe për njëzet vjet ata u përpoqën - mund të thuhet kjo pa ofenduar askënd - të civilizojnë njerëzit që jetojnë atje, të prezantojnë normat dhe standardet e tyre të jetës në kuptimin më të gjerë të fjalës, duke përfshirë organizimin politik të shoqërisë ", tha Putin në një takim me studentët nga shkolla e Qendrës së Fëmijëve Gjith-Ruse" Oqeani "në Vladivostok të Mërkurën.

Presidenti rus shtoi se "tragjeditë dhe humbjet [...] që kanë të bëjnë me SHBA dhe veçanërisht ata që jetojnë në Afganistan" ishin rezultatet e vetme të kësaj pranie gati 20-vjeçare.

"Rezultati ishte zero, për të mos thënë se gjithçka u bë negative", vuri në dukje Putin.

Sipas tij, "nëse dikush bën diçka në lidhje me të tjerët, ai duhet të dalë nga historia, kultura dhe filozofia e jetës së këtyre njerëzve në kuptimin më të gjerë, si dhe respekti për traditat e tyre".

Presidenti rus theksoi se "është e pamundur të imponosh asgjë nga jashtë", duke shtuar, "situata duhet të piqet, dhe nëse dikush dëshiron që ajo të piqet më shpejt dhe më mirë - atëherë ju duhet të ndihmoni njerëzit".

Putin shpjegoi se një ndihmë e tillë duhet të jepet "në një mënyrë të civilizuar, me kujdes dhe ngadalë".

Ai përfundoi duke theksuar se "pa marrë parasysh të gjithë këta faktorë, përfshirë ata historikë, është pothuajse e pamundur të arrihet ndonjë gjë pozitive".

Vërejtjet vijnë pasi Pentagoni njoftoi zyrtarisht përfundimin e misionit ushtarak amerikan në Afganistan të hënën, pasi avioni i fundit që mbante forcat amerikane u largua nga Aeroporti i Kabulit, duke i dhënë talebanëve* kontroll të plotë.

Talibanët, nga ana tjetër, e shpallën Afganistanin një komb "të lirë dhe sovran", duke e përshkruar përfundimin e daljes së trupave amerikane si një "moment historik".
Më 15 gusht, luftëtarët talebanë hynë në Kabul pa një luftë para se të shpallnin "Emiratin Islamik të Afganistanit" në mes të rënies së qeverisë afgane dhe Presidentit Ashraf Ghani duke ikur nga vendi për në Emiratet e Bashkuara Arabe.

/argumentum.al