Putin pret Assadin në Moskë/ Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidimin e Sirisë

Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidimin e Sirisë pavarësisht se ajo është çliruar kryesisht nga terroristët, tha Presidenti rus Vladimir Putin ndërsa takoi homologun e tij sirian, Bashar Assad, në Kremlin të hënën.

Përpjekjet e përbashkëta të Rusisë dhe Sirisë kanë dhënë një goditje gjymtuese ndaj terroristëve, duke lejuar Damaskun të rimarrë kontrollin mbi më shumë se 90% të territorit të tij, i tha Putin Asadit, i cili bëri një vizitë të papritur në kryeqytetin rus. Megjithatë, disa pengesa mbeten përpara se një "konsolidim i plotë i pushtetit" dhe "kthimi në jetën normale" të jenë të mundshme në vend, shtoi ai. Siria po lufton terrorizmin ndërkombëtar që nga viti 2011, me kthesën në konflikt që ndodhi pas vendosjes së forcave ruse në vend me kërkesë të Damaskut në 2015.

Problemi kryesor, sipas mendimit tim, është se forcat e huaja të armatosura janë të pranishme në zona të caktuara të vendit pa asnjë mandat të Kombeve të Bashkuara, pa autorizimin tuaj, i cili bie ndesh qartë me ligjin ndërkombëtar, dhe ju pengon nga përpjekjet maksimale për të konsoliduar vendin dhe për të ecur përpara rruga e restaurimit të saj me një ritëm që do të ishte e mundur nëse i gjithë territori kontrollohej nga një qeveri legjitime.

Raportohet se rreth 900 trupa amerikane mbeten në veri të Sirisë, duke ndihmuar forcat demokratike siriane të udhëhequra nga kurdët.

Një çështje tjetër është "vatrat e mbetura të rezistencës nga terroristët të cilët jo vetëm që kontrollojnë një pjesë të territorit, por gjithashtu vazhdojnë të terrorizojnë civilët", shtoi Putin.

Ushtritë ruse dhe siriane jo vetëm që arritën rezultate mbresëlënëse në luftimin e terrorizmit, por gjithashtu "lehtësuan kthimin e refugjatëve të cilët u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre, për të lënë atdheun e tyre", tha Assad.

"Terrorizmi ndërkombëtar nuk njeh kufij dhe përhapet si një infeksion në të gjithë botën, kështu që ushtritë tona kanë dhënë një kontribut të madh në mbrojtjen e të gjithë njerëzimit nga kjo e keqe," shtoi presidenti sirian.

Putin uroi Asadin për fitoren e tij të rizgjedhjes së fundit, duke e parë atë si një shenjë të qartë se populli sirian "i beson" atij për ta udhëhequr vendin përsëri në jetën paqësore. Ai shprehu shpresat se Assad përfundimisht do të bashkonte të gjithë kundërshtarët politikë nën një proces pajtimi kombëtar.

Assad pranoi domosdoshmërinë e përmirësimit të dialogut politik brenda Sirisë, por shprehu keqardhje për faktin se kjo punë në thelb ishte "ngecur për tre vitet e fundit". Sipas udhëheqësit sirian, vende të caktuara kanë një "ndikim shkatërrues" në potencialin për procese politike në vend.

Ai gjithashtu i kujtoi Putinit sanksionet e vendosura ndaj vendit të shkatërruar nga lufta nga SHBA, BE dhe disa shtete arabe, duke i cilësuar ato kufizime si "anti-njerëzore" dhe "të paligjshme".

Ai falënderoi Moskën për mbështetjen e saj ushtarake dhe diplomatike gjatë konfliktit, veçanërisht duke veçuar përpjekjet e Ministrisë së Jashtme ruse për të mbrojtur të drejtën e Sirisë për të vendosur fatin e saj dhe për t'i rezistuar përpjekjeve të disa vendeve për të "përdorur terrorizmin për të arritur qëllimet e tyre".

Një çështje tjetër në rendin e ditës ishte pandemia Covid-19. Putin tha se Rusia dhe Siria “po punonin së bashku për zgjidhjen e problemit kryesor me të cilin përballet aktualisht njerëzimi”. Dërgesat e vaksinave të dizajnuara nga Rusia Sputnik V dhe Sputnik Lite Covid-19 në Siri tashmë kanë filluar, vuri në dukje ai, me Assadin duke thënë se ishte mirënjohës për ato furnizime dhe ndihma të tjera humanitare të ofruara nga Moska në Damask.

/ Argumentum.al