Shefi i Ministrisë së Emergjencave të Rusisë vdes në krye të detyrës, duke u përpjekur për të 'shpëtuar një jetë' gjatë stërvitjeve pranë qytetit Arktik të Norilsk

Kreu i Ministrisë së Emergjencave të Rusisë, Evgeny Zinichev, ka vdekur në veriun e largët të vendit, konfirmuan zyrtarët të mërkurën. Thuhet se ministri ishte përfshirë në një aksident fatal ndërsa merrte pjesë në një stërvitje.

Në një deklaratë, Departamenti konfirmoi se Zinichev "u vra tragjikisht ndërsa ishte në detyrë, ndërsa merrte pjesë në stërvitjet ndër-agjenci të dizajnuara për të mbrojtur zonën e Arktikut nga emergjencat, pasi ai u përpoq të shpëtonte jetën e një personi".

Ai kishte inspektuar një stacion të ri zjarrfikës në qytetin e Norilsk si pjesë e vizitës.

Sipas Kryeredaktores së RT Margarita Simonyan, ministri dhe një kameraman kishin “qëndruar në buzë të parvazit kur kameramani rrëshqiti dhe ra në ujë. Ndërsa kishte shumë dëshmitarë okularë, askush nuk pati një shans të kuptonte se çfarë po ndodhte para se Zinichev të zhytej në ujë pasi burri, i cili kishte rënë dhe goditi një dalje. " Simonyan shtoi se "ai vdiq si shpëtimtar - prehu në paqe". Ajo vazhdoi duke thënë se edhe operatori i kamerës kishte vdekur.

Korrespondenti i RT Semyon Senderov kishte mbuluar stërvitjet e punonjësve të urgjencës si pjesë e një grupi gazetarësh. Sipas tij, "ne ishim duke qëndruar pranë Zinichiev për pjesën më të madhe të stërvitjes ... Për gjithë kohën, ai ishte në mesin e spektatorëve dhe nuk merrte pjesë në të vërtetë - kështu që është veçanërisht e vështirë të besosh atë që sapo ka ndodhur."

Zyrtarët e ministrisë më vonë konfirmuan se ministri ishte përpjekur të shpëtonte Alexander Melnik, një videograf dhe regjisor që punonte në një dokumentar për rajonin e Arktikut. "Melnik kishte punuar me departamentin për shumë vite," thuhej në deklaratë.

Zinichev ishte 55 vjeç dhe kishte drejtuar Ministrinë e Situatave Emergjente që nga maji 2018, si dhe shërbeu në Këshillin e Sigurisë të vendit. Departamenti i tij, i cili është i ngarkuar me reagimin ndaj incidenteve si sulmet terroriste dhe fatkeqësitë natyrore, kishte luftuar me një seri zjarresh të furishëm në të gjithë Siberinë dhe Lindjen e Largët javët e fundit, si dhe duke punuar në qytetet e goditura nga përmbytjet në jug të Rusisë.

Para se të merrte detyrën, Zinichev kishte shërbyer si kreu rajonal i FSB -së, agjencisë më të lartë të sigurisë vendase të vendit, në eksklavën ruse të Kaliningradit. Ai gjithashtu punoi si ndihmës personal i Presidentit rus Vladimir Putin nga 2006 në 2015. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi të mërkurën se Putini ishte informuar për vdekjen e Zinichev. Ministri i Situatave të Emergjencave është një nga më të shquarit në qeverinë ruse. Puna ishte mbajtur më parë nga Sergey Shoigu, i cili që atëherë është bërë ministër i mbrojtjes i vendit.

/RT-Argumentum.al