Të dërguarit kinezë, rusë dhe pakistanezë takohen me zyrtarë afganë në Kabul

I dërguari special i Kinës për çështjet afgane, Yue Xiaoyong, së bashku me të dërguarit nga Rusia dhe Pakistani, vizituan Kabulin nga e marta deri të mërkurën dhe zhvilluan bisedime me zyrtarë të lartë të qeverisë së përkohshme afgane, sipas Ministrisë së Jashtme kineze.

Të dërguarit u takuan me kryeministrin në detyrë të qeverisë së përkohshme të Afganistanit, Mullah Muhammad Hassan Akhund, mes zyrtarëve të tjerë, tha Zhao Lijian, një zëdhënës i ministrisë, në një konferencë të rregullt shtypi, sipas CGTN

Zyrtarët diskutuan zhvillimin e fundit të situatës në Afganistan, tha Zhao. Takimi diskutoi përfshirjen, të drejtat e njeriut, ekonominë, humanizmin dhe marrëdhëniet e Afganistanit me kombet fqinje, tha ai.

Gjatë vizitës së tyre, të dërguarit u takuan gjithashtu me ish-presidentin afgan Hamid Karzai dhe kreun e Këshillit Afgan të Pajtimit Kombëtar Abdullah Abdullah, tha Zhao. Ata folën për promovimin e paqes dhe stabilitetit në Afganistan, shtoi ai.

Yue përsëriti politikën e Kinës për të mos ndërhyrë në punët e brendshme të Afganistanit, tha zëdhënësi. Gjatë kohës së tij në Kabul, i dërguari kinez tha se Kina ka luajtur një rol konstruktiv në zgjidhjen politike të çështjeve afgane.

/Argumentum.al