Wang Yi bën thirrje për të vlerësuar 'paqen e fituar me vështirësi' të Libisë,

Duke e quajtur paqen në Libi tani "të fituar me vështirësi", Këshilltari Shtetëror Kinez dhe Ministri i Jashtëm Wang Yi tha të Premten se ai shpreson se të gjitha palët libiane mund të kapërcejnë përçarjet dhe vështirësitë, duke çuar pa u lëkundur procesin e zgjidhjes politike.

Wang i bëri komentët ndërsa fliste me presidentin e Këshillit të Presidencës Libiane, Mohammad Younes Menfi përmes një bisede telefonike.

Të gjitha vendet duhet të zbatojnë me zell parimin "në pronësi të Libisë dhe të udhëhequr nga Libia", të respektojnë zgjedhjen e popullit libian dhe të përshtatin shqetësimet dhe apelimet legjitime të Libisë, vuri në dukje ai.

Në Shkurt, Qeveria e Unitetit Kombëtar të Libisë u zgjodh nga Forumi i Dialogut Politik Libian i sponsorizuar nga OKB-ja (LPDF), duke i dhënë fund ndarjes politike në vend, i cili pritet të mbajë zgjedhje të përgjithshme në dhjetor të këtij viti.

Kombet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të luajnë rolin e tyre si kanali kryesor i ndërmjetësimit, të dëgjojnë plotësisht zërat e të gjitha fraksioneve në Libi dhe të vendeve fqinje, vuri në dukje Wang në bisedë, duke shtuar mbështetjen e fortë të Pekinit për vendin në mbrojtjen e sovranitetit shtetëror, pavarësinë dhe integritetin territorial

Nga ana e tij, Menfi përshëndeti miqësinë midis Libisë dhe Kinës, duke falënderuar Kinën që mbështet gjithmonë zgjedhjen e popullit libian.

Arritjet e frytshme nga bashkëpunimi praktik midis Libisë dhe Kinës kanë luajtur një rol të rëndësishëm në rritjen e zhvillimit ekonomik të Libisë dhe ruajtjen e stabilitetit social, vazhdoi ai, duke shtuar se vendi i tij është gati të punojë me Kinën për të sjellë një të ardhme më premtuese për marrëdhëniet dypalëshe./CGTN-argumentum.al