Zgjedhjet për Dumën Shtetërore/ Putin: “Rusisë i duhet Parlament i fortë. Ju lutemi bëni zgjedhjen tuaj"!

Nga 17-19 shtator, rusët do të shkojnë në votime për të zgjedhur 450 deputetët që do t'i përfaqësojnë ata për pesë vitet e ardhshme.

Rusia do të mbajë zgjedhjet në nivel lokal, rajonal dhe kombëtar, më e rëndësishmja për Dumën Shtetërore, dhomën e ulët të Asamblesë Federale. Katërqind e pesëdhjetë deputetë do të zgjidhen për një mandat pesëvjeçar.

Zgjedhjet për Dumën e 8 -të Shtetërore Ruse (dhoma e ulët)  njihet si Dita e Votimit të Vetëm.  Përveç zgjedhjeve të Dumës së Shtetit, votuesit do të shkojnë në votime për të votuar për krerët e nëntë rajoneve ruse (në tre rajone të tjera legjislaturat lokale do të zgjedhin zyrtarë të lartë ekzekutivë) dhe në zgjedhjet për 39 parlamentet rajonale.

Në Mars 2020, u propozua të mbaheshin zgjedhje të parakohshme në Shtator 2020 për shkak të propozimit të reformave kushtetuese, por kjo ide u braktis. Më 18 qershor 2021, Presidenti Vladimir Putin nënshkroi një dekret që shpall zgjedhjet për 19 shtator.  Për shkak të pandemisë, sipas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, votimi në zgjedhje do të zgjasë tre ditë, nga 17 deri më 19 shtator.

15 parti politike kanë dorëzuar dokumente për pjesëmarrje në zgjedhje. 14 janë të garantuara për qasje automatike në fletën e votimit, dhe një pa sukses është përpjekur të përfshihet në fletëvotim duke mbledhur nënshkrimet e votuesve. Gjysma (225 vende) e Dumës së Shtetit zgjidhet përmes zonave legjislative. 225 vendet e tjera zgjidhen përmes listave të Partisë. Mbi 5,800 kandidatë do të konkurrojnë në zgjedhje, tha Shefja e Komisionit Qendror Zgjedhor Rus (KQZ) Ella Pamfilova. Njëzet e tre parti do të marrin pjesë në votimin e ardhshëm.

Vladimir Putin: Rusisë i duhet Parlament i fortë, me ndikim

Rusia ka nevojë për një parlament të fortë autoritativ në mënyrë që anëtarët e rinj të Dumës së Shtetit të veprojnë në interes të vendit dhe popullit të tij, tha Presidenti rus Vladimir Putin.

"Ne kemi nevojë për një parlament të fortë dhe autoritar në mënyrë që ligjvënësit e Dumës së sapozgjedhur të veprojnë në interes të Rusisë dhe popullit tonë, të punojnë për popullin. Kështu që ata mund të mbështeten si patriotë të Rusisë, të cilët janë të gatshëm të sigurojnë me vendosmëri dhe qëndrueshmëri interesat kombëtare në të gjitha sferat, "tha Putin në fjalimin e tij drejtuar rusëve pak para zgjedhjeve, publikuar në faqen e internetit të Kremlinit.

Ai i quajti zgjedhjet për Dumën Shtetërore, dhomën e ulët të parlamentit rus, një ngjarje të rëndësishme, duke shtuar se të gjithë janë të interesuar për njerëz me ndikim dhe aktiv, të aftë për të mbajtur premtimet e tyre, që vijnë në legjislaturë.

"Unë mbështetem në pozicionin tuaj qytetar të përgjegjshëm, të balancuar, patriotik, në dëshirën tuaj për të zgjedhur ligjvënës që do të punojnë për të mirën dhe në emër të Atdheut tonë të dashur - në interes të popullit tonë dhe të çdo qytetari të Rusisë.. Ju lutemi bëni zgjedhjen tuaj, "tha presidenti.

"Ndërhyrja e SHBA-së" në zgjedhjet ruse 

Zyrtarët rusë janë duke pritur për një përgjigje pasi i paraqitën ambasadorit amerikan një dosje mbi shembujt e supozuar të përpjekjeve të SHBA për të ndërhyrë në zgjedhjet e ardhshme të vendit, tha Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov.

Duke folur me gazetarët të Mërkurën, diplomati i lartë pohoi se provat ishin bindëse dhe i ishin paraqitur Ambasadorit John Sullivan, i cili u thirr për një takim të Premten. "Provat iu dhanë atij," tha Lavrov. "Ajo është mjaft serioze, me të vërtetë. Ne jemi ende duke pritur për një përgjigje nga kolegët tanë amerikanë pse kjo po ndodh."

Akuzat, tha ai, lidhen me refuzimin e kompanive të teknologjisë amerikane për të bllokuar hyrjen në përmbajtje të ndaluar. Javën e kaluar, mbikëqyrësi dixhital i Rusisë, Roskomnadzor, lëshoi një paralajmërim të ashpër për kompanitë si Apple dhe Google, si dhe ofruesit e shërbimeve VPN Cloudflare dhe Cisco, në të cilat tha se firmat po shkelnin ligjet zgjedhore të vendit.

"Gjatë fushatës parazgjedhore, është e ndaluar të mundësohet shkelja e legjislacionit rus, përfshirë ato që lidhen me fushatën elektorale në internet," këmbëngulën zyrtarët. Grindja erdhi pasi autoritetet akuzuan edhe 10 firma të tjera të huaja, përfshirë biznese amerikane, britanike dhe gjermane, për të ndihmuar përdoruesit të anashkalonin urdhrat e gjykatës dhe duke u mundësuar atyre të hynin në uebfaqe të bllokuara.

"Kolegët tanë perëndimorë nuk e fshehin faktin se shumë prej tyre do të preferonin të merreshin me një Rusi të dobët, pa pikë referimi - një Rusi e gatshme për çdo lëshim. Ne shohim përpjekje, pothuajse çdo ditë, për të ndikuar në politikën tonë të brendshme dhe të jashtme," tha Lavrov

"Dua të them me përgjegjësi të plotë se planet që po krijohen nga Perëndimi nuk do të funksionojnë, [Presidenti rus Vladimir Putin] e ka thënë vazhdimisht këtë," vijoi Lavrov.

"Paralajmërimi" Rusi-BE

Ndërsa Lavrov flet për ndërhyrje të Perëndimit dhe pret përgjigje nga ambasadori i SHBA në Moskë, Komiteti i Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian sugjeroi që BE të përgatitet për mosnjohjen e rezultateve të zgjedhjeve të Dumës së Shtetit nëse Brukseli konsideron se ato u mbajtën në kundërshtim me rregulloret ndërkombëtare. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova ka një përgjigje të prerë për Bashkimin Europian sa u përket këtyre zgjedhjeve.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe BE -së do të dëmtohen seriozisht nëse Parlamenti Evropian rekomandon që të mos pranohen rezultatet e zgjedhjeve në Duma”, tha të mërkurën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Duke iu përgjigjur pyetjes në lidhje me pasojat e miratimit të mundshëm të raportit të PE-së mbi mosnjohjen e zgjedhjeve të Dumës së Shtetit, Zakharova theksoi se është më mirë që këtë çështje t'ua veshim vetë evropianëve "duke pasur parasysh problemet që janë në axhendën e të dyve BE dhe kontinenti evropian në tërësi ”. "Vetëm imagjinoni, do të ketë një rekomandim të tillë për mosnjohjen e zgjedhjeve. Një gur tjetër shumë serioz do të hidhet në zhvillimin e marrëdhënieve tona me këtë pjesë të planetit," tha Zakharova.

Sipas saj, si BE -ja ashtu edhe vendet individuale tani e kuptojnë se një nga çështjet kryesore aktualisht është situata e Afganistanit. "Ata janë krejtësisht të vetëdijshëm se vendi ynë ka të gjitha mundësitë dhe është marrë me të në një bazë sistematike dhe ligjore në mënyrë që të luajë një rol në zgjidhjen e kësaj çështje si në shkallë rajonale ashtu edhe globale. Ata na drejtohen me një kërkesë për ndihmë në zgjidhjen e këtij problemi shumë akut, "theksoi ajo.

"Është e nevojshme të bëhet një zgjedhje. Ose një zgjedhje në favor të përkeqësimit të mëtejshëm të marrëdhënieve tona, ose një zgjedhje në favor të dëgjimit të arsyes. Unë as nuk e mohoj Perëndimin kolektiv, pasi pragmatizmi ende duhet të mbizotërojë. Por kjo varet atyre, ata duhet të bëjnë një zgjedhje ”, tha diplomatja.

Mendohet se më shumë se 413,000 vëzhgues do të monitorojnë zgjedhjet e shtatorit. Gati 250 vëzhgues ndërkombëtarë nga 55 vende do të vizitojnë Rusinë për të vlerësuar sondazhet. Mbi 96,000 qendra votimi do të hapen në Rusi, sipas Pamfilova.

Që nga 1 korriku 2021, Rusia, sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, kishte mbi 108 milionë votues të regjistruar. 2 milion të tjerë janë jashtë Rusisë dhe më shumë se 12,500 njerëz janë në sitin hapësinor Baikonur (në Kazakistan). Elektorati më i madh është në Moskë (mbi 7.4 mln) dhe më i vogli, në Rajonin Autonom Chukotka (gati 33,000).

Vëzhguesit dhe gazetarët ndërkombëtarë do të kenë qasje të plotë në mbikëqyrjen video në qendrat e vëzhgimit publik për zgjedhjet e 8 -të të Dumës Shtetërore të Rusisë.

/Argumentum.al