Analiza/ Marrëdhënia e Azerbajxhanit që po përkeqësohet me shpejtësi me Iranin

Një vit nga fitorja e tij mbi forcat armene në rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakh, Azerbajxhani tani po përballet me një kërcënim të ri potencial, këtë herë nga Teherani.

Më 1 tetor, media shtetërore iraniane transmetoi imazhe të forcave të saj të armatosura duke kryer manovra ushtarake në shkallë të gjerë në Iranin verilindor, afër kufirit me Azerbajxhanin.

Si përgjigje, më 3 tetor, Azerbajxhani njoftoi se do të priste stërvitje të përbashkëta me Turqinë në Nakhchivan, një eksklavë në kufi me Iranin.

Këto janë zhvillimet më të fundit, dhe ndoshta më serioze në një krizë të thelluar mes dy vendeve, e cila ka filluar me muaj, në mos vite.

Shkaku i menjëhershëm i përshkallëzimit të fundit duket të jetë keqtrajtimi i dyshuar i shoferëve iranianë të kamionëve që dërgonin mallra në Armeni, përmes Azerbajxhanit.

Në fillim të gushtit, raportet filluan të shfaqen në mediat sociale iraniane se forcat azerbajxhanase të sigurisë po vendosnin një taksë të rëndë për kamionët iranianë që kalonin nëpër vend.

Kjo është domethënëse sepse Irani, për shkak të izolimit të tij gjeopolitik relativ nga shtetet e lidhura me SHBA në Lindjen e Mesme, ka pak partnerë tregtarë në oborrin e tij.

"Armenia ishte një vend i sigurt ku Irani mund të tregtonte dhe të kishte qasje në botën e jashtme, por tani Azerbajxhani po përpiqet të mbyllë portën," thotë profesori Olsi Jazexhi, një ligjërues në Universitetin Ndërkombëtar Islamik në Malajzi.

Një çështje tjetër është tensioni i qenësishëm midis ideologjisë pan-islamiste të mbështetur nga Republika Islamike e Iranit dhe pan-turizmit të promovuar nga një prej rivalëve kryesorë rajonalë, Turqisë.

Edhe pse Irani dhe Azerbajxhani janë dy nga vetëm katër vendet me shumicë shiite në botë, profesori Jazexhi thotë se Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka siguruar mbështetje popullore duke u lidhur me një Turqi gjithnjë e më ambicioze dhe pan-turizmin e saj laik.

"Kjo ideologji i dha Azerbajxhanit fitoren e saj të parë gjatë luftës në Karabak. Turqia shpalli mbështetjen e saj për Azerbajxhanin në emër të pan-turizmit, "thotë ai

Komplikimeve i shtohet fakti se afërsisht një e katërta e popullsisë së Iranit janë azerë etnikë, përfshirë udhëheqësin aktual suprem Imam Ali Khamenei. Ky pakicë ka shprehur me raste të paktën një ndjenjë separatiste, të nxitur pjesërisht nga pan-turizmi.

Si e tillë, nuk është rastësi që manovrat ushtarake të Iranit u koduan Pushtuesit e Hajbarit, pas një beteje të fituar nga myslimanët e hershëm të udhëhequr nga Muhamedi. Kjo mund të shihet si pohim se, në kontrast me rivalët e tij rajonalë, Irani qëndron për Islamin.

Izraeli
Pastaj është Izraeli.

Të enjten e kaluar, një ditë para se Irani të fillonte manovrat e tij, ndërsa mirëpriti ambasadorin e ri të Azerbajxhanit në Teheran, Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian paralajmëroi se Irani "nuk toleron praninë dhe aktivitetet e regjimit sionist kundër sigurisë së tij kombëtare dhe do të bëjë gjithçka që është e nevojshme në këtë lidhje. ”

"Regjimi Sionist" në fjalë është shteti i Izraelit.

Azerbajxhani dhe Izraeli gjatë dy dekadave të fundit kanë krijuar një partneritet të pamundur në përputhje me politikën e Izraelit për krijimin e marrëdhënieve të ngushta me vendet myslimane jo-arabe.

Sidoqoftë, marrëdhënia e tij me Azerbajxhanin shkon shumë më thellë. Izraeli aktualisht e sheh Iranin si kërcënimin e tij më të madh, duke mbështetur ashtu siç bën grupet e armatosura anti-izraelite si Hezbollah, si dhe qeveritë armiqësore siç është Siria.

Azerbajxhani ka blerë pajisje ushtarake me vlerë miliarda dollarë nga Izraeli, disa prej të cilave u panë si vendimtare në fitoren e tij ndaj forcave armene vitin e kaluar. Një dokument i rrjedhur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Baku e përshkroi marrëdhënien midis dy vendeve si "si një ajsberg: nëntë të dhjetat e tij janë nën sipërfaqe".

Si e tillë, shtrirja e plotë e përfshirjes izraelite me Azerbajxhanin ka të ngjarë të shkojë përtej marrëveshjeve të armëve. Në vitin 2012, Foreign Policy raportoi se zyrtarë të lartë amerikanë besonin se Izraeli siguroi qasje në katër baza ajrore të epokës sovjetike brenda Azerbajxhanit, ndoshta për t'u përdorur si poste për të monitoruar dhe sulmuar Iranin.

"Irani beson se vrasjet e shkencëtarëve bërthamorë iranianë dhe bombardimet e infrastrukturës së tij ushtarake po bëhen nga Izraeli, përmes territorit të Azerbajxhanit," thotë Profesor Jazexhi për Evropa në zhvillim. "Nëse Azerbajxhani vazhdon të lejojë që territori i tij të përdoret nga Izraeli, Irani do të mbrojë veten."

Për më tepër, sipas David Davidian, një pedagog në Universitetin Amerikan të Armenisë, një element i nën -raportuar i këtyre tensioneve është ndërtimi mahnitës i shpejtë i një aeroporti të shtrenjtë ndërkombëtar në Fizuli, një qytet 30 kilometra nga kufiri iranian, i cili u kap nga forcat azerbajxhanase vit.

"Në rreth nëntë muaj, projekti i aeroportit shkoi nga konceptimi në përfundim," thotë profesori Davidian. "Aeroporti Fizuli ka një pistë tre kilometra, të mjaftueshme për transport të rëndë dhe avionë luftarakë modernë. Duke pasur parasysh marrëdhëniet midis Azerbajxhanit dhe Izraelit, Izraeli do të ishte jashtëzakonisht i paaftë nëse nuk do të plotësonte monitorimin e tij mbi Iranin dhe nuk do të shtonte aktivitetin e fshehtë nga këto toka të pushtuara ".

Irani siguron kufijtë e tij

Republika Islamike e Iranit nuk i ka mbijetuar dekadave të sanksioneve nga disa prej vendeve më të pasura dhe më të fuqishme në botë, duke qenë të pamatur ose irracionalë. Nuk ka gjasa që të rrisë tensionet me Azerbajxhanin vetëm për të ndëshkuar vendin për bashkëpunimin me Izraelin.

Në vend të kësaj, qeveria iraniane duket se ka shqetësime të vërteta dhe legjitime në lidhje me Azerbajxhanin që është një vendstrehim për aktivitetet subversive izraelite në Iran.

Embargoja de-fakto ndaj tregtisë iraniane me Armeninë, e cila filloi dy muaj më parë duket se ka qenë gozhda e fundit në arkivol.

Tani, Irani po demonstron gatishmërinë e tij për të pohuar sovranitetin e tij dhe për të treguar kapacitetin e tij për të siguruar kufijtë e tij nga kërcënimet e jashtme.

Tani duket se Azerbajxhani mund të jetë një fushëbetejë në luftën e Iranit kundër rivalëve të tij rajonalë, Turqisë dhe Izraelit.

/emerging-europe.com

Përshtati në shqip: Argumentum.al