Berisha u bën thirrje demokratëve që të përgatiten për ‘Luftën Finale Fitimtare’ drejt Demokracisë përmes protestave të fuqishme në Shqipëri

Në "Foltoren" e tij të shtatë të  bisedës me Partinë Demokratike në qytetin e Elbasanit të premten themeluesi i PD dhe lideri veteran, Sali Berisha denoncoi performancën e qeverisë socialiste të kryesuar nga Kryeministri Edi Rama duke deklaruar se Shqipëria është kthyer në një tokë të pashpresë, ndërsa qytetarët nuk shohin rrugë tjetër veçse të largohen nga vendi.

Sipas Berishës, bizneset janë në ditë të vështira, ndërsa qytetarët kanë paga edhe më të ulëta sesa në Kosovë. Ai shtoi se nga ana tjetër qeveria ka abuzuar me 5 miliardë euro, të cilat kanë përfunduar në xhepat e zyrtarëve qeveritarë dhe klientëve pranë qeverisë.

"Ky regjim që është instaluar në Shqipëri ka vetëm një emër, banditokraci, ose kakistokraci. Edi Rama dhe regjimi i tij e kanë kthyer Shqipërinë dhe shqiptarët në delet e zeza të Ballkanit dhe Evropës, nga një tokë e bekuar në një tokë të pashpresë, nga ku të rinjtë largohen dhe vetëm largohen, ”u tha Berisha qindra demokratëve, mes të cilëve deputeti i Elbasanit, Luçiano Boçi dhe zyrtarë të tjerë të lartë të kësaj force opozitare, të cilët ndër të tjera bërtitën 'Rama IK!' dhe 'Basha IK!'

Ndërkohë, ish -kryeministri Berisha paralajmëroi sërish Ramën që të mos luajë me pluralizmin politik në Shqipëri. Ai akuzoi Ramën për përdorimin e terrorit kundër njerëzve dhe në këtë kuadër ai përmendi alarmin e ngritur prej tij në ‘emergjencën e energjisë’ për të ushtruar terror mbi njerëzit. Përveç kësaj Berisha akuzoi kryeministrin për vjedhjen e parave të gjeneruara nga shitja e energjisë elektrike të kaskadës së Drinit.

“Ne duhet të përgatitemi për protestat më të fuqishme që kanë ndodhur ndonjëherë në Shqipëri. Edi Rama, duhet ta dish shumë mirë se kur të ngrihemi do të të hedhim tutje. Mos luani me bukën e përditshme të njerëzve, ”tha Berisha i cili ftoi demokratët të përgatiteshin për betejën përfundimtare fitimtare.

/argumentum.al