Çfarë po përpiqet të arrijë Serbia me ngritjen e saj ushtarake?

Qeveria bën thirrje për një ‘botë serbe’ në mes të rritjes së shqetësimeve për shpenzimet e mbrojtjes në vendet fqinje.

Në vitin 2019, Serbia doli në titujt e mediave duke kapërcyer Kroacinë anëtare të NATO -s si shpenzuesi më i madh ushtarak i rajonit të Ballkanit, duke shpenzuar 1.14 miliardë dollarë, një rritje prej 43 përqind nga viti i kaluar, shkruan Aljazeera

Këtë vit, buxheti i mbrojtjes i Serbisë pothuajse u dyfishua nga shifra e vitit 2018 prej 700 milion dollarë në rreth 1.5 miliardë dollarë, sipas specialistëve të inteligjencës me burim të hapur në Janes Defense Budgets.

Ndërsa pandemia u intensifikua vitin e kaluar, shumë serbë vunë në dyshim përparësitë e vendit kur u raportua në nëntor se më shumë para po shpenzoheshin për armë sesa ngritja e spitaleve COVID-19.

Ndërkohë, shfaqjet e fuqisë ushtarake janë bërë të rregullta.

Në shtator, ndërsa uniteti serb u festua si pjesë e një feste të re kombëtare, Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se ushtria ishte "pesë herë më e fortë" se disa vjet më parë, pasi ai njoftoi shpenzime më të mëdha.

Pas një stërvitjeje ushtarake të qershorit në rajonin e Sanxhakut, Vuçiç tha se ushtria do të "rritet në mënyrë drastike në nëntë muajt e ardhshëm", dhe "do të jetë gjithmonë në gjendje të mbrojë vendin dhe popullin tonë".

Njoftimet kanë bërë që disa në vendet fqinje si Bosnja dhe Hercegovina, Kosova dhe Mali i Zi të jenë të kujdesshëm në lidhje me motivet e Serbisë, veçanërisht në mes të thirrjeve të Ministrit të Brendshëm Aleksandar Vulin për formimin e një "Bote Serbe".

Vulin ka thënë vazhdimisht në publik dhe media lokale se të gjithë serbët duhet të bashkohen politikisht nën drejtimin e Beogradit, dhe "me kalimin e kohës, në mënyrë paqësore ... të bashkohen zyrtarisht", duke sugjeruar që ata të bashkojnë territoret ku ata jetojnë.

Kritikët i kanë kritikuar thirrjet e tij si një version i përditësuar i ideologjisë së Serbisë së Madhe të viteve 1990, i cili arriti kulmin me luftën dhe spastrimin etnik në rajon.

"Bota Serbe nuk dallohet nga Serbia e Madhe, ose të gjithë serbët në një vend," tha Daniel Serwer, një nga negociatorët e Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit të vitit 1995, e cila i dha fund luftës në Bosnjë.

Reuf Bajrovic, bashkëkryetar i organizatës SHBA-Evropë, i tha Al Jazeera se ai beson se Vuçiç po përgatitet të përdorë forcën ushtarake në Kosovë dhe Bosnjë kur rrethanat ndërkombëtare ndryshojnë në favor të tij-si kur trupat amerikane tërhiqen nga KFOR (NATO -quhet forca paqeruajtëse në Kosovë) ose kur Rusia -aleati i Serbisë -vendos të ndërhyjë drejtpërdrejt në rajon.

“Mercenarët e stërvitur nga Rusia në Bosnjë dhe Mal të Zi janë pjesë përbërëse e strategjisë ushtarake serbe për rajonin. Shtë një kopje e veprimeve të [Presidentit rus Vladimir] para-pushtimit të Putinit në Gjeorgji dhe Ukrainë, "tha Bajrovic.

"Zyrtarët e qeverisë Vuçiç kanë deklaruar hapur se Serbia do të përdorë forcën ushtarake në lagjen e saj, duke përfshirë një kërcënim që Vuçiç lëshoi kundër trupave të NATO -s në Kosovë javën e kaluar," tha Bajrovic.

Javën e kaluar, ndërsa tensionet u përshkallëzuan në kufirin Serbi-Kosovë për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi targat, Vuçiç i dha NATO-s një ultimatum prej 24 orësh për të reaguar në rast të shpërthimit të dhunës kundër serbëve të Kosovës.

Nëse ata dështojnë ta bëjnë këtë, Serbia do të "reagonte", i tha ai sekretarit të përgjithshëm të NATO -s në një telefonatë.

"Ne kemi 14 MiG-29 tani," tregoi Vuçiç duke u thënë zyrtarëve perëndimorë në një talk show serb. "Ata menduan se po bëja shaka ... A nuk ka Serbia të drejtë të [përdorë] helikopterët dhe aeroplanët e saj në Serbinë qendrore?"

Serbia do të duhej të braktiste çdo ambicie të BE -së nëse vepronte ushtarakisht kundër Bosnjës ose Kosovës, tha Serwer, duke shtuar, “Por Vuçiç duket se tashmë ka hequr dorë nga pranimi në BE.

“Situata është e rrezikshme. NATO duhet të bëjë të qartë se nuk do të tolerojë mobilizimin serb të forcave kundër fqinjëve të saj, siç bëri javën e kaluar kundër Kosovës, e cila nuk ka ushtri. ”

Sipas Buxhetit të Mbrojtjes Janes, "tensionet me ish -provincën serbe të Kosovës mbeten përcaktuesi i vetëm më i rëndësishëm i sigurisë kombëtare" për Serbinë.

‘Fshehur nga syri i publikut’

Ku po shkon saktësisht politika e mbrojtjes serbe është një "pyetje miliona dollarëshe" për Marija Ignjatijevic, studiuese në Qendrën e Beogradit për Politikat e Sigurisë.

"Shumica e dokumenteve planifikuese dhe strategjike të [Serbisë] mbeten të fshehura nga sytë e publikut ose nuk ekzistojnë," tha ajo, duke shpjeguar se rritjet e buxhetit ushtarak bëhen "ad hoc" në përputhje me interesat e politikës së jashtme.

"Për më tepër, Forcat e Armatosura Serbe dhe armatimi keqpërdoren vazhdimisht në stërvitjet dhe paradat pompoze të transmetuara në shkallë kombëtare, të ndjekura nga fushatat tabloidale - me qëllim të konsolidimit të pushtetit dhe fitimit të më shumë votave, por edhe për të shënuar në lojërat gjeostrategjike," tha Ignjatijevic.

Andrew MacDonald, analist kryesor në “Janes Defense Budgets”, i tha Al Jazeera se në vitin 2021, shpenzimet e mbrojtjes të Serbisë u rritën në 2.6 përqind të PBB -së së saj, "padyshim jashtë normës së vendit" dhe "mbi mesataren, veçanërisht për Evropën".

Për Serwerin, qëndrimi i Vuçiqit është "i qartë".

Ndërsa është e dyshimtë që presidenti serb do të përdorë forcën ushtarake në Kosovë ose Bosnjë së shpejti, "ai do të mirëpriste një mundësi për ta bërë këtë," tha Serwer.

"Serbia po forcon lidhjet e saj me Rusinë dhe Kinën, duke zvogëluar aspiratat e saj evropiane dhe duke u përqëndruar në" Botën Serbe ", e cila është një tjetër emër për Serbinë e Madhe.

"Bilanci ushtarak në rajon po ndryshon, gjë që ka një ndikim në perceptimet kudo."

/Përshtati në shqip: Argumentum.al