Gazsjellësi Nord Stream 2 fillon të mbushet me gaz drejt BE-së, ndërsa jemi përballe një krize të energjisë

Segmenti i parë i tubacionit nënujor Nord Stream 2 tani është i mbushur me gaz para autorizimit përfundimtar nga rregullatorët gjermanë për të hapur rubinetat, tha Nord Stream 2 AG në një deklaratë.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, operatorët thanë "procedura për mbushjen e vargut të parë të tubacionit të gazit Nord Stream 2 ka filluar". Sipas tyre, "vargu tani do të mbushet me gaz gradualisht në mënyrë që të arrihet vëllimi dhe presioni i kërkuar për testime të mëtejshme teknike".

Më parë, puna teknike u krye për të siguruar integritetin e tubacionit, duke përfshirë inspektimet në linjë duke përdorur pajisje të veçanta diagnostikuese të njohura si ‘pistona të zgjuar’, si dhe kontrolle të jashtme vizuale dhe instrumentale, ”vazhdoi deklarata.

Hapi është ndër përgatitjet e fundit për të përgatitur lidhjen nënujore për të filluar transportimin e furnizimeve me gaz siberian nga afër qytetit rus të Shën Petersburgut për konsumatorët në Gjermani, ku përfundon dhe në të gjithë Evropën Perëndimore.

Në shtator, ekipi prapa projektit tha se pjesa përfundimtare e tubit, e numëruar 200,858, ishte ulur në Detin Baltik dhe ngjitur në vend. Faza e fundit e ndërtimit u krye në ujërat daneze, përmes të cilave kalon rrjeti.

Të hënën, zyrtarët danezë thanë se ishin ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të certifikuar tubacionin dhe tani, sa i përket atyre, ishte gati të fillonte funksionimin. Sidoqoftë, nuk do të marrë dritën jeshile për të filluar pompimin derisa rregullatorët e Berlinit të thonë fjalën e fundit. Zyrtarët rusë kanë thënë se shpresojnë se kjo do të merret brenda ditëve të ardhshme dhe nuk do të ketë vonesa burokratike.

Sidoqoftë, të Shtunën, Zëvendës Ministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se kishte ende një shans që kundërshtarët e skemës të synonin të shfrytëzonin "grindjet ligjore" në një përpjekje për ta parandaluar atë që të mos funksionojë kurrë. Ukraina ka kundërshtime të forta ndaj Nord Stream 2, për të cilat thotë se do ta privojë atë nga miliarda dollarë në të ardhurat e tranzitit të gazit nga furnizimet që kalojnë përmes rrjetit të saj të tubave mbitokësor të ndërtuar nga sovjetikët. SHBA ka vendosur gjithashtu një sërë sanksionesh të dizajnuara për të ndaluar ndërtimin, duke argumentuar se lidhja e re e gazit do t'i jepte Rusisë dorën e sipërme kur bëhet fjalë për sigurinë e energjisë në Evropë.

Si ekipi që qëndron pas tij, ashtu edhe Kremlini, i hedhin poshtë këto pretendime. Operatorët e saj thonë se "Nord Stream 2 do të kontribuojë në plotësimin e nevojave afatgjata të tregut evropian të energjisë për importet e gazit, përmirësimin e sigurisë dhe besueshmërisë së furnizimit dhe sigurimin e gazit në kushte të ndjeshme ekonomike."

Lajmi vjen në mes të një krize të thelluar mbi furnizimin me energji në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore, me rezervat e gazit që po mbarojnë dhe çmimet rriten deri në 250%, edhe para fillimit të motit të ftohtë të dimrit.

Ne vazhdojmë të kundërshtojmë këtë tubacion, "tha të hënën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price.

"Ne vazhdojmë të besojmë se është një projekt gjeopolitik i Federatës Ruse dhe ne do të vazhdojmë të zbatojmë ligjin në përputhje me rishikimet tona periodike, të cilat, natyrisht, mbeten në vazhdim."

Kur Gazprom njoftoi muajin e kaluar se ndërtimi kishte përfunduar, Kiev u zotua të vazhdonte lobimin kundër projektit "edhe pasi gazi të jetë ndezur".

Çmimet e gazit në Evropë në të njëjtën kohë u rritën në pritje të kërkesës më të lartë të dimrit dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë i kërkoi Rusisë të hapte çezmat.

Duke vazhduar nga bregu baltik i Rusisë në Gjermaninë verilindore, tubacioni nënujor, 1.200 kilometra (745 milje) ndjek të njëjtën rrugë si Nord Stream 1, i cili u përfundua mbi një dekadë më parë.

Ashtu si binjaku i tij, Nord Stream 2 do të jetë në gjendje të tubojë 55 miliardë metra kub gaz në vit në Evropë, duke rritur aksesin e kontinentit në gaz relativisht të lirë natyror në një kohë të rënies së prodhimit vendas.

Gjermania, ekonomia kryesore e Evropës, importon rreth 40% të gazit të saj nga Rusia dhe Berlini beson se tubacioni ka një rol për të luajtur në kalimin e vendit larg qymyrit dhe energjisë bërthamore.

Argumentum.al