Gjermania thotë se mbrojtja e kufijve të BE-së është 'legjitime'

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë tha të dielën (24 tetor) se ishte "legjitime" të mbroheshin kufijtë, pasi disa shtete të BE-së i kërkuan Brukselit të paguante për barrierat për të parandaluar hyrjen e emigrantëve të paligjshëm në bllok.

Thirrja erdhi në fillim të këtij muaji, pasi Polonia propozoi ndërtimin e një muri prej 350 milionë euro në kufirin e saj me Bjellorusinë për të mbajtur jashtë emigrantët.

BE-ja akuzon autoritetet bjelloruse se kanë fluturuar emigrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika për në Minsk dhe më pas i dërgojnë ata në bllok në këmbë në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e vendosura për një goditje ndaj opozitës.

I pyetur nëse muri kufitar i Polonisë ishte i nevojshëm, ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer tha se mbrojtja e kufijve ishte e justifikueshme.

“Është legjitime për ne që të mbrojmë kufirin e jashtëm në një mënyrë të tillë që të parandalohen kalimet e pazbuluara kufitare,” tha ai për gazetën Bild am Sonntag të dielën.

Rritja e numrit të njerëzve që kalojnë ilegalisht kufirin lindor të BE-së me Bjellorusinë, ka vënë në vështirësi të mëdha shtetet anëtare që nuk janë mësuar të merren me ardhjet në shkallë të gjerë.

Seehofer tha gjithashtu se Gjermania do të rrisë kontrollet në kufirin gjermano-polakë dhe se 800 policë ishin vendosur tashmë.

“Nëse është e nevojshme, jam gati ta përforcoj edhe më shumë këtë”, tha ai.

Sipas shifrave të ministrisë së brendshme gjermane, rreth 5,700 njerëz kanë udhëtuar mbi kufirin midis Gjermanisë dhe Polonisë pa leje hyrje që nga fillimi i vitit.

Të shtunën, një kontrabandist i dyshuar u arrestua pasi 31 emigrantë të paligjshëm nga Iraku u gjetën në një furgon pranë kufirit polak.

Seehofer i shkroi homologut të tij polak Mariusz Kaminski javën e kaluar për të propozuar shtimin e patrullimeve të përbashkëta përgjatë kufirit me Poloninë në përgjigje të numrit në rritje të emigrantëve.

Kaminski u përgjigj se Polonia do të ofronte "mbështetje të plotë" për masa të tilla.

Megjithatë, Seehofer tha gjithashtu javën e kaluar se Gjermania nuk kishte plane të mbyllte kufirin me Poloninë, duke shtuar se një veprim i tillë do të ishte gjithashtu "ligjërisht i diskutueshëm".

Në fillim të këtij muaji, zyrtarë nga vende si Polonia, Lituania dhe Greqia argumentuan për barriera përgjatë kufijve të BE-së për të kundërshtuar përpjekjet për të armatosur migrimin.

Von der Leyen: “Nuk ka fonde të BE-së për telat me gjemba dhe muret”

Brukseli deri më tani i është shmangur financimit të mureve kufitare për shtetet anëtare, duke këmbëngulur se kuadri ligjor aktual i lejon asaj të përdorë fondet e buxhetit të BE -së për "sistemet e menaxhimit të kufirit".

Duke folur pas një samiti të BE të Premten, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se nuk do të ketë fonde nga BE për të ndërtuar mure.

“Isha shumë i qartë se ekziston një [mirëkuptim] i përbashkët i gjatë në Komisionin dhe me Parlamentin Evropian se nuk do të ketë financime për telat me gjemba dhe muret,” u tha gazetarëve udhëheqësi i ekzekutivit të BE-së.

Udhëheqësit evropianë patën një debat të gjatë të premten në lidhje me vendet e BE-së fqinje me Bjellorusinë, e cila ka dërguar azilkërkues përtej kufirit në një përpjekje për të ushtruar presion mbi bllokun pas sanksioneve të BE-së ndaj Minskut.

Disa vende të BE -së, veçanërisht Lituania dhe Polonia, kanë kërkuar të marrin fonde nga BE -ja për ndërtimin e një gardhi në përpjekje për të siguruar kufirin.

/euractiv-argumentum.al