Irani: Bisedime me BE para negociatave bërthamore të Vjenës

Negociatori bërthamor i Iranit Ali Bagheri do të jetë në Bruksel të enjten për bisedime me Bashkimin Evropian që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 me fuqitë botërore, tha të hënën Ministria e Jashtme e Teheranit.

"Pas bisedimeve në Teheran, Bagheri do të shkojë në Bruksel për të diskutuar çështje të pazgjidhura," u tha gazetarëve zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Saeed Khatibzadeh, duke iu referuar bisedimeve javën e kaluar në Teheran me të dërguarin e BE Enrique Mora.

Khatibzadeh foli vetëm për bisedimet me BE-në, dhe jo palët e drejtpërdrejta në marrëveshjen e vitit 2015, duke sugjeruar që një ligjvënës të dielën të ketë cituar keq Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian duke e cituar atë duke thënë se bisedimet në Bruksel do të jenë me "P4+1". "

"P4+1" përfaqëson katër anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara - Britaninë, Kinën, Francën dhe Rusinë - së bashku me Gjermaninë. Këto kombe janë palët e mbetura në marrëveshjen e vitit 2015 me Iranin, pasi SHBA u tërhoq në 2018 nën Presidentin e atëhershëm Donald Trump.

Marrëveshja, e cila i dha lehtësimin e sanksioneve Iranit në këmbim të kufizimeve në aktivitetet e saj bërthamore, ka qenë në mbështetje të jetës që nga tërheqja e SHBA, e cila u pasua nga Uashingtoni që rivendosi sanksionet e ashpra ndaj Teheranit, i cili ka rrëzuar gradualisht angazhimet e tij.

Bisedimet filluan në Vjenë në Prill në një përpjekje për të ringjallur marrëveshjen, pasi Presidenti pasardhës i Trump Joe Biden sinjalizoi një gatishmëri për t'u kthyer në bord. Por ato janë pezulluar që nga qershori, kur Ebrahim Raisi u zgjodh president i Iranit.

Marrëveshja e Vjenës u krijua për të parandaluar Iranin nga ndërtimi i një bombe bërthamore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve. Sidoqoftë, Irani ka rritur në mënyrë të vazhdueshme shkeljet e tij të marrëveshjes, duke rritur pasurimin e tij të uraniumit nga 3.67% e lejuar në 60%, duke shkaktuar shqetësime se po i afrohet ndërtimit të armëve.

Irani ka thënë vazhdimisht javët e fundit se po kërkon të kthehet në bisedimet e plota së shpejti në Vjenë me P4+1, por nuk ka caktuar ndonjë datë për ta bërë këtë, mes rritjes së padurimit nga ana tjetër. Shtetet e Bashkuara kanë marrë pjesë vetëm në mënyrë indirekte në bisedimet e Vjenës, pasi P4+1 kërkon të sjellë përsëri Uashingtonin në marrëveshje dhe të bindë Iranin të kthehet në angazhimet e tij bërthamore.

Teherani kërkon që Uashingtoni të ndërpresë sanksionet përpara çdo kthimi në angazhimet e veta. Khatibzadeh tha të hënën se "pengesat dhe sfidat pas mungesës së përparimit në gjashtë raundet e bisedimeve në Vjenë duhet të diskutohen" me BE në Bruksel.

/Argumentum.al