Ndahet nga jeta ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell

Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka vdekur në moshën 84-vjeçare nga komplikimet të shkaktuara si pasojë e sëmundjes COVID-19, ka njoftuar familja e tij.

Powell, ka qenë ish-oficer i lartë ushtarak dhe i pari afrikano-amerikan që u emërua Sekretar i Shtetit.

Emërimi i tij ishte bërë në vitin 2000 kur president i SHBA-së ishte, George W Bush.

"Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur", thuhet në deklaratën e familjes, duke vënë në dukje se ishte plotësisht i vaksinuar.

"Ne duam të falënderojmë stafin mjekësor për trajtimin e tyre të kujdesshëm", shtoi deklarata.

Powell ishte një ushtar profesionist i shquar dhe gjurmues, karriera e të cilit e çoi atë nga detyra luftarake në Vietnam për t'u bërë këshilltari i parë i sigurisë kombëtare me ngjyrë gjatë përfundimit të presidencës së Ronald Reagan dhe kryetari më i ri dhe i parë afrikano -amerikan i Shefave të Shtabit të Përbashkët nën Presidentin George H.W. Bush. Popullariteti i tij kombëtar u rrit pas fitores së koalicionit të udhëhequr nga SHBA gjatë Luftës së Gjirit, dhe për një kohë në mesin e viteve '90, ai u konsiderua një pretendent kryesor për t'u bërë Presidenti i parë i me ngjyre i Shteteve të Bashkuara.

Me një profil të spikatur kombëtar, Powell u paraqit si një kandidat i mundshëm presidencial në zgjedhjet e 1996. Por në një vendim të shumëpritur, ai refuzoi të marrë pjesë në garë, duke përmendur mungesën e "pasionit" për politikën elektorale, shkruan CNN.

"Një jetë e tillë kërkon një thirrje që unë ende nuk e dëgjoj," u tha ai gazetarëve në 1995. "Dhe për mua të pretendoj ndryshe nuk do të ishte e sinqertë me veten time, nuk do të ishte e sinqertë me popullin amerikan."
Powell u inkurajua përsëri për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000, por refuzoi thirrjet që ai të bënte një ofertë. Ai përkrahu George W. Bush, duke mbajtur një fjalim në Konventën Kombëtare Republikane, në të cilën ai argumentoi se guvernatori i atëhershëm i Teksasit "do të ndihmonte në tejkalimin e ndarjeve tona racore".
Ai ishte përzgjedhja e parë e Kabinetit të Bushit kur u shpall si nominimi i Presidentit të 43 -të për sekretar shteti, dhe me ekspertizën e tij në politikën e jashtme dhe popullaritetin e përhapur, ai u konfirmua njëzëri nga Senati.
Ai ndau ngurrimin e Bushit për të projektuar forcën ushtarake në të gjithë globin, një pikëpamje që u zhvendos shpejt nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001. Si diplomat i lartë i Bushit, ai ishte ngarkuar me ndërtimin e mbështetjes ndërkombëtare për Luftën kundër Terrorit, përfshirë Luftën në Afganistan , por ishte përfshirja e tij në shtytjen e administratës për ndërhyrje në Irak, mbi shqetësimet e shumë prej aleatëve të vjetër të Amerikës, për të cilat qëndrimi i tij në Shtet do të bëhej më i njohur.

Në shkurt 2003, Powell mbajti një fjalim para Kombeve të Bashkuara në të cilin ai paraqiti prova që komuniteti i inteligjencës amerikane tha se vërtetoi se Iraku kishte mashtruar inspektorët dhe kishte fshehur armët e shkatërrimit në masë.
"Nuk mund të ketë dyshim," paralajmëroi Powell, "se Saddam Hussein ka armë biologjike dhe aftësi për të prodhuar me shpejtësi më shumë, shumë më tepër."

Inspektorët, megjithatë, më vonë nuk gjetën një armatim të tillë në Irak, dhe dy vjet pas fjalimit të Powell në OKB, një raport i qeverisë tha se komuniteti i inteligjencës ishte "gabim i gabuar" në vlerësimet e tij për armët e Irakut të shkatërrimit në masë para pushtimit amerikan.
Por dëmi ishte bërë tashmë-si për Irakun, me të cilin SHBA hynë në luftë vetëm gjashtë javë pas fjalimit të Powell, ashtu edhe për reputacionin e burrit shtetëror dikur shumë të popullarizuar, të cilit thuhet se i ishte thënë nga nënpresidenti i atëhershëm Dick Cheney para Fjalimi i OKB -së: "Ju keni vlerësime të larta të sondazheve; ju mund të përballoni të humbni disa pikë."

Powell, i cili u largua nga Departamenti i Shtetit në fillim të vitit 2005 pasi i dha dorëheqjen Bushit vitin e kaluar, më vonë e quajti fjalimin e tij në OKB një "njollë" që do të jetë përgjithmonë në regjistrin e tij.
"Më vjen keq tani sepse informacioni ishte i gabuar - sigurisht që po," i tha ai Larry King në CNN në 2010. "Por unë gjithmonë do të shihem si ai që e bëri çështjen para bashkësisë ndërkombëtare."
"Unë ndikova në opinionin publik, nuk ka asnjë pyetje në lidhje me të," shtoi ai, duke iu referuar se sa me ndikim ishte fjalimi i tij në mbështetjen publike për pushtimin.

Në kujtimet e tij të vitit 2012, "Punoi për mua", Powell përsëri e pranoi fjalimin, duke shkruar se tregimi i tij për të në libër ka të ngjarë të jetë i fundit që ai bëri publikisht.

"Unë jam i çmendur kryesisht për veten time që nuk e kam ndjerë problemin. Instinktet e mia më dështuan," shkroi ai, duke iu referuar raportit që ai përdori që përmbante prova të gabuara të supozuara të MMK -ve irakiane. "Nuk ishte aspak e para, por ishte një nga dështimet e mia më të rëndësishme, ai me ndikimin më të gjerë."
"Ngjarja do të fitojë një paragraf të shquar në nekrologjinë time," shkroi Powell.

/Argumentum.al