Rusia zhvillon bisedime të profilit të lartë në Afganistan me talebanët

Rusia ka pritur bisedimet ndërkombëtare të profilit më të lartë mbi Afganistanin që kur talebanët morën pushtetin, duke bërë thirrje për një injeksion ndihme për të ndihmuar ekonominë e gjymtuar, por gjithashtu duke kërkuar një qeveri më gjithëpërfshirëse.

Talibanët nuk duhet të përdorin Afganistanin si një platformë për të destabilizuar kombet e afërta, ka këmbëngulur Rusia, ndërsa vlerësoi grupin militant në bisedimet në Moskë për punën për krijimin e paqes pavarësisht frikës së trazirave në rajon.

Të mërkurën, gjatë një takimi me përfaqësuesit e talebanëve, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov tha se grupi duhet të përdorë fuqinë e tij si qeveria e re de facto e Afganistanit për të parandaluar kaosin e mëtejshëm në rajon.

Ne i bëjmë thirrje lëvizjes talebane që të ndjekë në mënyrë rigoroze vijën e parandalimit të askujt që të përdorë territorin e Afganistanit kundër interesave të vendeve të treta, kryesisht kundër fqinjëve të afërt të Afganistanit - vendeve të Azisë Qendrore, miqve dhe aleatëve tanë, "tha ai. "Nga ana tjetër, ne planifikojmë të përdorim mundësitë tona për t'i përfshirë ato përmes OKB -së, SCO [Organizata e Bashkëpunimit të Shangait], CSTO [Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive] dhe strukturave të tjera shumëpalëshe."

Lavrov pranoi përpjekjet e udhëheqësve të rinj të vendit për të "stabilizuar situatën ushtarako-politike", por theksoi se arritja e paqes në rajon ishte një çështje urgjente. "Ne e shohim çelësin për një zgjidhje të suksesshme para së gjithash në formimin e një qeverie vërtet përfshirëse, e cila duhet të pasqyrojë plotësisht interesat e jo vetëm të të gjitha grupeve etnike, por edhe të të gjitha fraksioneve politike në vend," shtoi ai.

Pavarësisht se talebanët u përcaktuan si një organizatë terroriste dhe u ndaluan në Rusi, përfaqësuesve të degës së saj politike iu dha leja për të filluar pjesëmarrjen në bisedimet në Moskë në fillim të këtij viti në një përpjekje për të arritur një marrëveshje paqeje. Që atëherë, grupi militant islamik ka marrë kontrollin e pothuajse të gjithë Afganistanit, pas tërheqjes së trupave amerikane dhe aleatëve të tyre.

Javën e kaluar, Presidenti rus Vladimir Putin ngriti shqetësimet e tij në lidhje me ngjitjen e talebanëve në pushtet në rajon, duke theksuar kërcënimin në rritje të dyfishtë të terrorizmit dhe eksportit të drogës.

Gjatë një takimi me krerët e agjencive rajonale të sigurisë, Putin tha: "Situata në Afganistan nuk është e lehtë - ju e dini shumë mirë ... Në të njëjtën kohë, një numër grupesh terroriste ndërkombëtare nga IS [Shteti Islamik, dikur ISIS] vazhdojnë të veprojnë në vend. Nga Iraku, Siria ... militantët me përvojë në operacionet ushtarake po tërhiqen në mënyrë aktive atje. "

Kreu i shtetit shprehu gjithashtu shqetësimet e tij në lidhje me atë që fluksi i terroristëve mund të nënkuptojë për vendet që ndajnë një kufi me Afganistanin. "Eshtë e mundur që terroristët të përpiqen të destabilizojnë situatën në shtetet fqinje, përfshirë vendet e CIS [Komonuelthit të Shteteve të Pavarura], deri në përpjekjen e drejtpërdrejtë për t'u zgjeruar," shtoi Putin.

Rusia më parë ka mbrojtur angazhimin e saj për të negociuar me talebanët dhe ka thënë se bisedime të tilla ishin një pjesë thelbësore e strategjisë së rënë dakord ndërkombëtarisht për t'i dhënë fund konfliktit dhjetëvjeçar në Afganistan.

/Argumentum.al