Shefi i Agjencisë Hapësinore Ruse e quan të suksesshëm fluturimin hapësinor të Grupit të Filmit

Drejtori i Përgjithshëm i Roscosmos Dmitry Rogozin tha se misioni hapësinor i ekuipazhit të filmit "Sfida" ishte një pesë e fortë.

"Ne jemi të kënaqur që ekuipazhi ndihet mirë, mirë dhe është i kënaqur. Gjithçka është e shkëlqyeshme, një pesë e fortë", tha ai për Channel One Russia.

Anija kozmike Soyuz MS-18 solli përsëri aktoren Yulia Peresild, regjisorin e filmit Klim Shipenko dhe kozmonautin Oleg Novitskiy më 17 tetor në 7:35 të mëngjesit me kohën e Moskës (4:35 e mëngjesit GMT).
Duke folur me gazetarët pas uljes, Peresild vuri në dukje se ajo ishte e trishtuar që aventura e saj në hapësirë kishte përfunduar kaq shpejt.

"Ne zbarkuam shkëlqyeshëm sot. Oleg është i mrekullueshëm. Nuk është e frikshme të fluturosh me të ... Unë jam në fakt pak i trishtuar sot sepse na dukej se 12 ditë ishin shumë, por kur gjithçka po përfundonte, ishte e vështirë të Në fund të fundit, është e qartë se ishte një mundësi një herë në jetë ", tha ajo për Channel One Russia.

Ekuipazhi i filmit mbërriti në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës më 5 tetor për të xhiruar filmin e parë profesional në hapësirë, të titulluar "Sfida". Peresild u zgjodh midis më shumë se 3,000 aplikantëve për të qenë aktorja për të fluturuar në hapësirën e jashtme.

/Argumentum.al