Vdekja e katër turistëve në Qerret, reagon Ambasada e Rusisë në Tiranë: Presim një hetim të plotë nga ana shqiptare

Ambasada e Rusisë në Tiranë, ka reaguar zyrtarisht për ngjarjen e rëndë në Qerret aty ku katër turistë rusë humbën jetën. Në një postim në llogarinë zyrtare në Facebook, ambasada konfirmon vdekjen e katër shtetasve rusë Natalia Burenkova, Sergei Burenkov, Ekaterina Burenkova dhe Nikita Belousov.

Po ashtu, në reagim thuhet se Seksioni konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit në vend ndërsa shtohet se Rusia pret një hetim të plotë për zbardhjen e shkaqeve të vdekjes së katër turistëve.

Deklarata e plotë

Ambasada ruse në Shqipëri konfirmon vdekjen e katër shtetasve rusë (Natalia Burenkova, Sergey Burenkov, Ekaterina Burenkaya dhe Nikita Belousov) në një hotel afër qytetit një kafe. Departamenti Konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë ligjzbatuese të vendit dhe heton rrethanat e asaj që ka ndodhur. Ne llogarisim një hetim të plotë nga pala shqiptare e shkaqeve të vdekjes së rusëve. Njoftohen të afërmit e të ndjerit. Do të ketë riatdhesim të trupave në vendlindje.

Argumentum.al