Vizita e ministrit të Jashtëm kinez në Serbi/ Vuçiç: Miqësia mes Serbisë dhe Kinës është “miqësi çeliku”.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është takuar sot me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi.

Vuçiq deklaroi se miqësia mes Serbisë dhe Kinës është “e sinqertë dhe e madhe” dhe shtoi se “nuk është e çuditshme” që shpesh quhet “miqësi e çelikut”.

“Faleminderit për mbështetjen e integritetit territorial të Serbisë në të njëjtën mënyrë që Serbia mbështet politikën e një Kine”, tha Vuçiç pas një takimi me ministrin e Jashtëm kinez Wang Yi.

Vuçiq falënderoi Wang për mundësinë që Serbia të marrë pjesë në iniciativën kineze " Brez dhe Rruge". “Ne mbështesim fjalët e mençura të presidentit kinez Xi Jinping në seancën e fundit të Kombeve të Bashkuara dhe nismën e tij për zhvillimin global”, theksoi Vuçiq.

“Ne nuk kemi çështje të hapura në sferën e marrëdhënieve multilaterale”, theksoi presidenti i Serbisë dhe tha se të dy vendet bashkëpunojnë shkëlqyeshëm në institucionet ndërkombëtare.

Yi përcolli përshëndetjet e Xi Jinping

Ministri Yi përcolli përshëndetjet e përzemërta të presidentit kinez Xi Jinping për presidentin Aleksandar Vuçiq. Shefi i diplomacisë kineze Yi i ka përcjellë Vuçiqit se presidenti kinez e vlerëson shumë miqësinë e madhe që ka me Vuçiqin.

"Presidenti Xi vlerëson miqësinë e thellë që ka krijuar me ju personalisht dhe besimin e fortë të ndërsjellë. Zhvillimi i marrëdhënieve tona bazohet në barazi, respekt të ndërsjellë dhe interesa të përbashkëta," tha Yi.

Ai gjithashtu theksoi se është një forcë e madhe lëvizëse në marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kinës, të cilat kanë një të ardhme të ndritur. Marrëdhëniet e mira janë për të mirën e njerëzve të të dyja palëve, shtoi Yi. Siç tha ai, të dy vendet solidarizohen me drejtësinë, barazinë dhe avokojnë për drejtësinë në skenën ndërkombëtare, si dhe respektimin e parimeve në marrëdhëniet ndërkombëtare.

"Së bashku mbajmë përgjegjësinë për paqen dhe stabilitetin, si në rajon ashtu edhe në botë. Jemi krenarë për zhvillimin e marrëdhënieve tona", theksoi ministri kinez.

Yi tha se ishte i kënaqur të vizitonte "Serbinë e bukur".

"Sot, Serbia është një vend i veçantë. Kinezët kanë një lidhje emocionale me Serbinë. Kinezët e dinë se Serbia ka një lider të jashtëzakonshëm, i cili po përpiqet të ruajë me vendosmëri dinjitetin dhe integritetin territorial të Serbisë, dhe ky është Vuçiq", tha Yi. jashtë.

Ai e falënderoi Yi-n për vizitën dhe i uroi burrit të shtetit kinez të ndihej si në shtëpinë e tij.

"Populli serb është një popull me shtyllë kurrizore. Ne jemi krenarë që kemi një mik kaq të vërtetë dhe të mirë. Jemi mirënjohës që Serbia na ofron mbështetje të padyshimtë. Ne do të vazhdojmë të mbështesim pavarësinë e Serbisë dhe të qëndrojmë pranë popullit serb. "tha ai./B92- Argumentum.al