Erdogan tërhiqet nga kërcënimi për të dëbuar 10 diplomatë perëndimorë: Diplomatët do të jenë më të kujdesshëm me Turqinë në të ardhmen

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se kriza me disa diplomatë të shpallur persona "non grata" është zgjidhur pasi ambasadat e vendeve të tyre deklaruan mosndërhyrje në punët turke.

Tani që ambasadorët duket se kanë bërë "një hap prapa", ata nuk do të dëbohen për shkak të apelit të tyre për lirimin e Osman Kavalës, tha presidenti turk. Ai shprehu gjithashtu shpresë se diplomatët do të jenë më të kujdesshëm me deklaratat e tyre për Turqinë në të ardhmen.

Të 10 ambasadat në Turqi njoftuan të hënën se respektojnë nenin 41 të Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike, i cili u bën thirrje të dërguarve të mos ndërhyjnë në punët e brendshme të shteteve ku shërbejnë.

Njoftimi nga SHBA, Kanadaja, Finlanda, Suedia, Danimarka, Norvegjia, Zelanda e Re, Holanda, Gjermania dhe Franca erdhi pasi të 10 vendet javën e kaluar bënë thirrje për lirimin e Osman Kavala, një biznesmen turk i cili është burgosur për rolin e tij të supozuar në protestat e parkut Gezi të vitit 2013 dhe trazirat pasuese, dhe në ofertën për grusht shteti të vitit 2016.

Më herët, të shtunën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se kishte udhëzuar Ministrinë e Jashtme të vendit që t'i shpallte ambasadorët e 10 vendeve persona non grata për thirrjet e tyre për lirimin e aktivistit të të drejtave të njeriut Osman Kavala.

"Ambasadorët e disa vendeve kanë vënë në shënjestër drejtpërdrejt sovranitetin tonë. Një deklaratë e tillë është një fyerje e madhe për gjyqtarët, avokatët tanë. Gjykata turke është e pavarur dhe nuk pranon urdhrat e askujt. Prandaj, është detyra jonë t'i përgjigjemi një fyerjeje të tillë. Ne Nuk kemi ndërmend të krijojmë krizë, por duam të mbrojmë të drejtat, interesat dhe krenarinë e vendit tonë dhe sot situata është kthyer mbrapsht me deklaratat e ambasadave”, tha Erdogan.

/Argumentum.al