Administrata e Biden thuhet se po lobon te demokratët për të hequr sanksionet e Nord Stream 2

Administrata Biden thuhet se ka ushtruar presion ndaj demokratëve të Kongresit për të hequr sanksionet që rrjedhin nga gazsjellësi Nord Stream 2 nga projektligji vjetor i mbrojtjes, ka zbuluar një raport ekskluziv i Foreign Policy.

Dhoma e Përfaqësuesve ka miratuar tashmë një version të projektligjit të mbrojtjes, i cili përfshin sanksione të mëtejshme për tubacionin e karburantit Nord Stream 2; megjithatë, versioni i Senatit i projekt-ligjit përmban gjithashtu katër amendamente që do të vendosin sanksione.
Përpjekjet e administratës Biden për të hequr sanksionet në lidhje me gazsjellësin Nord Stream 2 kanë hasur në rezistencën dypartiake në Kongres. Sipas ndihmësve të kongresit, është e një rëndësie të veçantë për administratën që të heqë sanksionet kundër subjekteve gjermane të përfshira në ndërtimin e gazsjellësit.
Zyrtarët e administratës, duke përfshirë Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken dhe Këshilltarin e Lartë për Sigurinë Globale të Energjisë, Amos Hochstein thuhet se janë ndër grupet e individëve që kanë kontaktuar zyrat e Senatit gjatë javës së kaluar për t'i nxitur ligjvënësit kundër sanksioneve.

Administrata Biden thuhet se i sheh sanksionet e Nord Stream 2 si kundërproduktive në riparimin e marrëdhënieve të SHBA me Gjermaninë. Tubacioni shkon drejtpërdrejt nga Rusia nën Detin Baltik në Gjermani.
Megjithatë, gjetjet treguan gjithashtu se përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë të Bidenit në fakt kanë rezultuar të pafrytshme.

Gazsjellësi Nord Stream 2 ka ngjallur polemika që nga fillimi i tij. Tubacioni do të dyfishonte kapacitetin e gazit rus për të arritur drejtpërdrejt në Evropën Qendrore, duke anashkaluar Evropën Lindore.
Shumë vende në Evropën Lindore, përfshirë Ukrainën, marrin miliarda të ardhura tranziti nga tubacionet që transportojnë gaz nga Rusia në tregjet e Evropës Qendrore dhe Perëndimore.

Demokratët e Kongresit dhe republikanët kanë argumentuar se gazsjellësi Nord Stream 2 do t'i lejojë Rusisë të ushtrojë më shumë presion mbi Ukrainën, ndërsa pozicionohet për të përdorur energjinë si armë dhe si mjet pazaresh me vendet e Evropës Perëndimore.
Evropa është në mes të një mungese të rëndë energjie dhe zgjerimi i tubacioneve baltike do t'i sigurojë Evropës Qendrore dhe Perëndimore gaz më të lirë dhe më të bollshëm, sipas raporteve.

Dëshira e Biden për të kufizuar sanksionet, veçanërisht ndaj subjekteve gjermane, thuhet se ka qenë një përpjekje e humbur. Sanksionet janë politikisht të njohura në Shtetet e Bashkuara, ndërsa riparimi i marrëdhënieve me Gjermaninë është një shqetësim shumë më i madh për një president në detyrë sesa për një anëtar të Kongresit./Argumentum.al- sputniknews