Bullgaria voton për një president dhe parlament të ri.

Bullgaria mban nesër zgjedhjet e treta parlamentare brenda 1 viti. Po në këtë ditë  votohet dhe presidenti i ri i vendit.

Zgjedhjet në prill i dha në fund kohës së ish-kryeministrit Bojko Borisov në detyrë dhe bullgarët më pas votuan përsëri në korrik; por të dyja votat nuk arritën t'i siguronin vendit një qeveri të re. Tani në Bullgari do të zhvillohen zgjedhjet parlamentare më 14 nëntor, në të njëjtën ditë me zgjedhjet presidenciale, pasi Radev, i cili u zgjodh për herë të parë në vitin 2016, kandidon për mandatin e tij të dytë.

Zgjedhjet bullgare po vëzhgohen nga afër në Bruksel për ndikimin e tyre të mundshëm në debatin e zgjerimit. Që nga nëntori i vitit të kaluar, Bullgaria ka bllokuar fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE për fqinjin e saj Maqedoninë e Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve mbi historinë dhe gjuhën.

Një samit i liderëve të BE-së për Ballkanin Perëndimor do të zhvillohet më 6 tetor në Brdo të Sllovenisë, por diplomatët janë skeptikë për çdo ndryshim në linjën e Bullgarisë përpara zgjedhjeve.

Oreksi për zgjerim në shumë shtete anëtare si Franca dhe Holanda ka qenë në rënie. Një draft i deklaratës për samitin e Ballkanit Perëndimor i qarkulluar këtë javë, dhe i parë nga POLITICO, nuk përfshin as fjalën "zgjerim".

Dhe në një takim të ambasadorëve të BE-së të mërkurën, disa vende anëtare u ankuan se në deklaratë, angazhimi i BE-së ndaj rajonit duhet të dalë më qartë, sipas një diplomati të BE-së që ishte në takim.

Fushata zgjedhore për zgjedhjet për Asamblenë e 47-të Kombëtare dhe zgjedhjet për president dhe nënkryetar të Bullgarisë përfundon më 12 nëntor në orën 24:00.

Fushata filloi më 15 tetor 2021 (30 ditë para ditës së zgjedhjeve - 14 nëntor).

Për të garuar në zgjedhjet parlamentare janë regjistruar 20 parti dhe 7 koalicione. Asambleja e 47-të Kombëtare pritet të përfshijë 6 parti dhe koalicione sipas të dhënave të agjencive sociologjike - këto janë GERB-SDS, "BSP për Bullgarinë", "Ne vazhdojmë ndryshimin", TISP, DPS dhe "Bullgaria Demokratike". .

Gjithsej 24 parti, koalicione dhe komisione nismëtare janë të regjistruara në regjistrin publik për zgjedhjet presidenciale dhe nënpresidente.

Rezultatet e një sondazhi nga Alpha Research të publikuar në prag të mbylljes së fushatës përpara zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 nëntorit 2021 tregojnë se koalicioni zgjedhor GERB-UDF i Boiko Borisovit ka pjesën më të madhe të mbështetjes, 24.1 për qind mes atyre që synojnë të votojnë. / Argumentum.al