Irani i bën thirrje Britanisë që të shlyeje borxhin 400 milionë £

Ministria e Jashtme iraniane i ka bërë thirrje Londrës që të shlyejë borxhin e saj ndaj Iranit, duke vënë në dukje se Britania e Madhe nuk mund të paraqesë më pretendime të rreme për vonimin e pagesës që lidhet me blerjen e tankeve britanike në vitet 1970.

Në një konferencë për shtyp të hënën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Saeed Khatibzadeh u tha gazetarëve se Teherani e kishte shtyrë edhe një herë Mbretërinë e Bashkuar t'i dorëzonte 400 milionë £ që i detyrohej Iranit.

Khatibzadeh tha se zëvendësministri i Jashtëm iranian Ali Bagheri Kani e kishte shkelur këtë temë gjatë një vizite në Londër, në të cilën u diskutuan çështje dypalëshe. Ministri i kishte kujtuar Londrës se nuk mund të shtynin më shlyerjen e borxhit me asnjë pretekst, sipas Khatibzadeh.

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir Abdollahian foli gjithashtu me homologen e tij britanike, Liz Truss të hënën e kaluar, tha Khatibzadeh, duke kërkuar shlyerjen urgjente të borxhit.

Britania i detyrohet Iranit rreth 400 milionë funte në lidhje me blerjen e 1500 tankeve dhe automjeteve të blinduara Chieftain në vitin 1971 nga qeveria e Mohammad Reza Pahlavi, shahut properëndimor që sundoi vendin deri në revolucionin e vitit 1979.

Shërbimet Ushtarake Ndërkombëtare në pronësi shtetërore të Mbretërisë së Bashkuar dorëzoi 185 tanke përpara revolucionit, por marrëveshja u anulua pas kapjes së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara dhe krizës së pengjeve që shkaktoi dekada armiqësie.

Ndërsa disa politikanë të Mbretërisë së Bashkuar kanë kërkuar që paratë t'i kthehen Iranit, të tjerë kanë thënë se ato nuk mund të përdoren si levë nga Irani për lirimin e të burgosurve britanikë të mbajtur rob nga Teherani. Irani sugjeroi që Nazanin Zaghari-Ratcliffe, së bashku me shtetas të tjerë të dyfishtë, mund të lirohen nëse Britania e Madhe paguan.