Polonia bllokon qindra emigrantë dhe refugjatë në kufirin me Bjellorusinë

Polonia thotë se ka zmbrapsur një përpjekje të qindra emigrantëve dhe refugjatëve për të hyrë në vend nga fqinji i saj lindor, Bjellorusia, dhe tha se mijëra të tjerë ishin rrugës.

Varshava tha se kishte vendosur ushtarë shtesë, roje kufitare dhe policë në përgjigje të situatës përgjatë kufirit të saj lindor, ndërsa videoklipet e shpërndara në mediat sociale supozohet se tregonin njerëz që po ecnin drejt kufirit dhe disa përpiqeshin të çanin një gardh kufitar me tela me gjemba duke përdorur lopata sende të tjera.

Zhvillimet dukej se sinjalizonin një përshkallëzim të një krize që po gjëmon prej muajsh.

Bashkimi Evropian ka akuzuar Minskun për inkurajimin e emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika që të kalojnë në bllok përmes vendeve anëtare Polonia, Lituania dhe Letonia nga Bjellorusia, si një formë e luftës hibride në hakmarrje për sanksionet perëndimore ndaj qeverisë së gjatë të presidentit Alexander Lukashenko.

Polonia tha se i kishte rezistuar përpjekjeve të para të hënën nga ata që u mblodhën përgjatë kufirit të saj për të detyruar rrugën e tyre përtej kufirit.