Presidenti rus Vladimir Putin shpreh ngushëllimet homologut maqedonas pas tragjedisë me 45 viktima në Bullgari

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dërguar ngushëllimet homologut të tij të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski për vdekjen e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut në një aksident  në Bullgari.

“Ju lutemi pranoni ngushëllimet tona të thella në lidhje me vdekjen e qytetarëve të vendit tuaj, duke përfshirë fëmijë dhe adoleshentë, në një aksident rrugor në Bullgari”, thuhet në tekstin e telegramit të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit të martën. Putin kërkoi që "të përcjellë fjalët e ngushëllimit dhe mbështetjes së sinqertë për familjet dhe miqtë e viktimave dhe urimet e tij për një shërim të shpejtë për të gjithë të lënduarit".

Një autobus turistik nga Maqedonia e Veriut është përplasur dhe ka marrë flakë të martën në autostradën Struma në Bullgari. Aksidenti ndodhi rreth orës 02:00 të mëngjesit (03:00 të mëngjesit me orën e Moskës), duke vrarë 45 persona, përfshirë 12 fëmijë. Shtatë pasagjerë të autobusit, dy gra dhe pesë burra, u shtruan në spitalin e Sofjes. Në vendngjarje po vazhdojnë veprimet operative dhe hetimore.

Argumentum.al